Dolary

i

Autor: Adam Nocoń

ONZ: firmy wyprowadziły miliardy dolarów do rajów podatkowych

2016-05-04 15:01

W 2015 r. firmy z całego świata wyprowadziły 221 mld dolarów do rajów podatkowych – wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Duża część tej kwoty (72 mld dolarów) trafiła na Kajmany oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Co ciekawe, choć przepływy do tych państw kształtowały się na mniej więcej tym samym poziomie, to zmieniło się ich źródło: teraz pieniądze ślą tam nie biznesmeni z krajów bogatych, ale rozwijających się (za taki uznawana jest m.in. Polska).

Przepływy finansowe do Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz na Kajmany były mniej więcej takie, jak co roku, ale ich źródła się zmieniły. Teraz pieniądze ślą tam już nie biznesmeni z krajów bogatych, a tych rozwijających się – piszą autorzy raportu.

Zobacz: Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

Raport ONZ mówi też o istnieniu na terenie poszczególnych państw tzw. „podmiotów specjalnego przeznaczenia”, czyli spółek zależnych, które oprócz posiadanych aktywów, zobowiązań lub kapitału niewiele łączy z gospodarkami tych państw.

Szczególną uwagę zwraca na transakcje między podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych a spółkami z Holandii i Luksemburga. Zdaniem autorów raportu liczba przepływów między tymi firmami w obu krajach świadczy o istnieniu między nimi gęstych i skomplikowanych sieci powiązań. 

Źródło: money.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze