Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi podatkowej

2012-12-04 3:00

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że od tego roku może skorzystać z nowej, bardzo korzystnej ulgi podatkowej. Chodzi o tzw. IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jeśli podejmie się odpowiednie kroki do końca roku, będzie można zyskać przy rozliczeniu podatkowym nawet 1289 złotych!

IKZE jest programem, w ramach którego otrzymujemy podatkową zachętę w zamian za dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. IKZE możemy otworzyć na przykład w wybranym funduszu inwestycyjnym. Czym różni się IKZE od istniejącego od kilku lat IKE?

Podstawową zaletą IKE jest możliwość uniknięcia tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków wypracowanych przez nasze oszczędności. Wbrew pozorom to duża korzyść. Spójrzmy na prosty przykład. Wpłacając sto złotych co miesiąc przez dwadzieścia lat do funduszu przynoszącego średnio 6 proc. zysku rocznie, uzyskamy około 45 tysięcy złotych kapitału. Z tego zysk będzie stanowił niemal połowę tej kwoty, bo aż 21 500 złotych. Podatek od takiego zysku to 4085 zł. Jednak ta kwota zostanie w naszej kieszeni, jeśli oszczędzaliśmy w ramach IKE i spełniliśmy odpowiednie warunki.

W przypadku IKZE najistotniejszą korzyścią jest to, że wpłaty do tego programu mogą być odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przysługującego limitu. To oznacza, że dzięki IKZE z emerytury można, w pewnym sensie, korzystać już dziś, obniżając swoje zobowiązania podatkowe. Warto się jednak pospieszyć, bo aby móc dokonać odliczenia w PIT za 2012 rok, należy otworzyć IKZE i ulokować na nim odpowiednie kwoty do końca grudnia.

Najnowsze