ekologia, energia, paliwo, prad

i

Autor: archiwum se.pl

Oszczędzaj, to proste! Eko-porady dla firm

2019-03-28 13:36

Zużywanie mniejszej ilości energii, segregacja odpadów, utylizacja ich w sposób przewidziany prawem. Firma przyjazna środowisku przynosi przedsiębiorcy nie tylko korzyści w postaci oszczędności, ale i satysfakcję, że nie niszczy otoczenia.

Nie pozwól energii na ucieczkę

Upewnij się, czy instalacja elektryczna w twojej firmie jest w takim stanie, że jej użytkowanie nie powoduje dodatkowych strat. Wezwij fachowca, który sprawdzi stan bezpieczników, obciążenia faz itp. Wadliwa instalacja elektryczna może cię słono kosztować. Jeśli twoje biuro lub zakład jest ogrzewany elektrycznie, sprawdź stan izolacji ścian i dachu. Starty ciepła to pożeracz energii, a co za tym idzie – pieniędzy. Jeśli tylko cię na to stać, popraw izolację ścian budynków firmowych. Sprawdź, korzystając z porady fachowca, czy przez dach i strop nie ucieka zbyt dużo ciepła. Taka kontrola przyniesie oszczędności energii elektrycznej w sezonie grzewczym. Obliczono, że jeśli dach budynku jest źle zaizolowany, może uciekać przez niego nawet 40 proc. ciepła. Zainwestuj też w szczelne okna, wykorzystujące technologię oszczędzającą energię. Wprowadź automatyczne zamykanie drzwi w miejscach, gdzie przewija się wiele osób.

Nie przegrzewaj pracowników

Zastanów się, czy nie byłoby opłacalne zainstalowanie w twojej firmie akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego. W przypadku tego rodzaju ogrzewania, ciepło może być wytwarzane w czasie, kiedy obowiązuje tańsza, nocna taryfa, a zużywane w ciągu dnia. Jeśli postawisz na ogrzewanie wykorzystujące elektroniczne sterowniki pozwalające dobierać moc do temperatury zewnętrznej lub pomieszczenia, będziesz mógł je zaprogramować zgodnie z potrzebami. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu nocnym, niepotrzebnym przegrzewaniu pracowników i ogrzewaniu pustych pomieszczeń. Jeśli korzystasz z grzejników elektrycznych, zainwestuj w programatory cyfrowe. Sterowanie nimi, pozwoli ci dostosować cykl pracy grzejników do potrzeb firmy.

oświetlenie biurowe

i

Autor: ES-SYSTEM Realizacja ES-SYSTEM, Sagittarius Business House

Niby nic, a dobry skutek

Przed weekendem, a nawet po każdym dniu pracy, odłączaj dopływ prądu do takich urządzeń, jak telewizor, drukarka, kserokopiarka, komputery, głośniki komputerowe, modemy, ładowarki do telefonów i laptopów, DVD, ekspres do kawy, mikrofalówka. Im tryb pozostawania w gotowości („stand by”) nie jest potrzebny. Pamiętaj jednak, żeby w szale oszczędności nie odłączyć urządzeń, które są programowane czasowo: alarmu, telefonu, faksu i automatycznej sekretarki.

Jaśniej oświeceni

Żarówka 100-watowa wykorzystuje nawet do 40 proc. mniej energii niż cztery żarówki po 25 wat. Lepiej więc używać mniejszej liczby mocnych żarówek, niż wielu słabych. W pomieszczeniach, przez które często przewija się sporo osób, takich jak toaleta czy kącik kuchenny, oszczędniej jest nie gasić światła co chwilę. Częste rozruchy energetyczne żarówek pochłaniają więcej energii, niż zużywałaby płonąc bez przerwy.

Najwięcej oszczędzisz, jeśli zastąpisz żarówki energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi. Do wytworzenia takiej samej ilości światła jak żarówki tradycyjne, potrzebują one znacznie mniej energii. Nie warto jednak montować ich tam, gdzie światło jest często zapalane i gaszone.

Jeśli ściany w twojej firmie mają ciemny kolor, oświetlenie pomieszczeń jest znacznie mniej ekonomiczne, niż w przypadku ścian śnieżnobiałych, odbijających światło. Nawet ściany żółte, choć z pozoru „słoneczne”, w stosunku do oświetlonego takim samym źródłem światła pomieszczenia o ścianach białych, powodują pociemnienie wnętrza o 15 procent. Brud na ścianach zmniejsza jasność nawet o 30 procent. Regularne kosmetyczne remonty są więc opłacalne.

Sprzęt i jego możliwości

Kupując sprzęt AGD, wybierz ten droższy, ale nowocześniejszy, w którym zastosowano rozwiązania energooszczędne. Możesz oszczędzić szczególnie dużo, jeśli twoja firma potrzebuje pralek, lodówek i zamrażarek. Ale nawet zwykły elektryczny czajnik do herbaty możesz zaprząc do planu oszczędnościowego. Kup czajnik droższy, większej mocy, a oszczędzisz na prądzie. Czajnik mniejszej mocy, doprowadzający wodę do wrzenia niemal w tempie zwykłego czajnika, pobiera więcej mocy i traci przy tym więcej ciepła. Osobom sprzątającym swoją firmę poleć, by często wymieniały worki w odkurzaczach. Dzięki temu będą mogły używać podczas odkurzania mniejszej mocy odkurzacza.

Komputer w hibernacji

Nie zostawiajmy włączonego komputera, jeśli z niego nie korzystamy przez dłuższy czas. Częste włączanie i wyłączanie tego urządzenia nie ma wpływu na jego żywotność. Ustawmy czas, w którym komputer będzie przechodził w stan hibernacji, po okresie bezczynności. Włączajmy funkcję oszczędzania energii. Dobrze jest też zamienić firmowe komputery stacjonarne na laptopy - o wiele bardziej energooszczędne. Po naładowaniu baterii laptopa należy wyciągnąć wtyczkę ładowarki z kontaktu, ponieważ nawet niepodłączona do laptopa pobiera energię. Dobrze jest wyłączać wszelkie urządzenia przyłączone do komputera, jeżeli nie są w danej chwili wykorzystywane. Chodzi o głośniki, drukarkę, skaner. Szczególnie drukarki są energochłonne, nawet podczas czuwania.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze