Płać mniejsze rachunki za prąd

2011-10-29 4:00

Warto korzystać z przedsiębiorstwa energetycznego, które ma najkorzystniejszą ofertę dla firm

Wysokość opłat za energię elektryczną zależy od 2 czynników:

- ceny energii elektrycznej ustalonej przez przedsiębiorstwo energetyczne, z którego usług korzystamy, czyli taryfy dla energii elektrycznej ustalonej przez dane przedsiębiorstwo - spółkę obrotu energią elektryczną;

- regulowanej urzędowo ceny transportu energii przez firmę, zajmującą się takimi usługami.

W sumie na cenę energii, którą musimy zapłacić, składa się opłata za zużycie energii według wskazań licznika, opłata za jej transport i podatek VAT w wysokości 23 procent.

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa może nas dotyczyć taryfa B lub C. Taryfę B stosuje się w przypadku dużych przedsiębiorstw przemysłowych, np. fabryk, centrów handlowych, dużych restauracji i obiektów rekreacyjno-rozrywkowych. Taryfę C stosuje się w przypadku placówek bankowych, sklepów, punktów handlowo-usługowych.

Jeśli chcesz porównać taryfy tych przedsiębiorstw energetycznych, z których ewentualnie możesz korzystać, możesz wejść na strony internetowe poszczególnych przedsiębiorstw bądź zaczerpnąć informacji o taryfach bezpośrednio w ich biurach obsługi klientów. Taryfy przedsiębiorstw energetycznych są zatwierdzane (nie mylić z regulowaniem) przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i publikowane na stronie

http://bip.ure.gov.pl/portal/ bip/68/971/Taryfy_opublikowane _w_2011_r.html

Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie opłaca ci się korzystanie z usług dotychczasowego dostawcy prądu, ponieważ oferta innych dostawców jest lepsza, zacznij działać.

Jak zmienić dostawcę prądu

Jeśli znalazłeś sprzedawcę, który oferuje tańszą energię, musisz się z nim skontaktować. Na przykład wypełniając formularz na stronie internetowej, wysyłając e-maila, telefonując na firmową infolinię lub udając się osobiście do danej spółki obrotu energią elektryczną w celu podpisania umowy. Resztę formalności bierze na siebie nowy sprzedawca. Wystarczy, że go do tego upoważnimy, a w naszym imieniu rozwiąże on umowę ze starym sprzedawcą i zgłosi zmianę u dystrybutora energii. Natomiast poprzednia firma przyśle do nas inkasenta, który się z nami ostatecznie rozliczy.

Uwaga! Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na to:

- czy umowa podpisywana jest na czas określony czy nieokreślony,

- jak kształtować się będą ceny (czy są stałe i jeżeli tak, to przez jaki okres, a jeżeli mogą się zmieniać, to jakie obowiązki ma wtedy sprzedawca i jakie prawa ma odbiorca),

- w jakim terminie możemy zrezygnować z usług sprzedawcy i ile będzie nas kosztowało odstąpienie od umowy.

Krok po kroku

Wybierz ofertę i podpisz umowę z nowym sprzedawcą. Wcześniej sprawdź okres wypowiedzenia umowy dotychczasowemu sprzedawcy, żeby nowa umowa sprzedaży mogła wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy z dotychczasowym sprzedawcą. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży.

Wypowiedz umowę staremu sprzedawcy. Jeżeli pierwszy raz zmieniasz sprzedawcę, zwykle wypowiadasz tzw. umowę kompleksową, czyli obejmującą zarówno warunki sprzedaży, jak i dostarczania prądu.

Podpisz ponowną umowę o dostarczanie prądu z dystrybutorem (chyba że upoważnisz do tego nowego sprzedawcę).

Poinformuj dotychczasowego sprzedawcę, że kupujesz prąd w innej firmie (możesz skorzystać z formularza na stronie internetowej operatora).

Pozwól dystrybutorowi dostosować liczniki. Koszty dostosowania ponosi dystrybutor.

Rozlicz się z dotychczasowym sprzedawcą. W ciągu 5 dni od wejścia w życie nowej umowy stan licznika dystrybutor przekazuje nowemu przedawcy i dokonywane jest rozliczenie końcowe.

Najnowsze