logo Philip Morris International

i

Autor: Shutterstock

Finanse

Philip Morris pierwszą firmą z branży tytoniowej w Programie Współdziałania Ministerstwa Finansów

2022-12-21 11:21

Philip Morris dołącza do wąskiego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Największy podatnik w branży tytoniowej pod względem płatności podatków CIT i akcyzy podpisał umowę z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i dołącza do Programu Współdziałania. To inicjatywa Ministerstwa Finansów, która opiera się na pełnej transparentności operacji finansowych firm dla urzędu nadzorującego, wykraczającej poza ustawowe obowiązki podatnika, przyczyniając się do dalszego uszczelniania polskiego systemu podatkowego i wzrostu wpływów budżetowych. Philip Morris jest pierwszą i jedyną firmą z branży tytoniowej należącą do Programu.

Program Współdziałania ma na celu zacieśnienie współpracy między KAS a dużymi podatnikami. Od 2020 r. chęć uczestnictwa w Programie zgłosiło 20 firm, a do tej pory dołączyły do niego już 3 podmioty. 20 grudnia b.r. Minister Bartosz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej, podpisał kolejne umowy, w ramach których do Programu dołącza m.in. Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o.

– Cieszy mnie fakt, że kolejne firmy postawiły na wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność – mówi sekretarz stanu, mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, Szef Krajowej Administracji Skarbowej – Udział w Programie Współdziałania świadczy nie tylko o chęci budowania dobrych relacji z administracją skarbową, ale przede wszystkim o świadomej odpowiedzialności za prawidłowe wykonywanie obowiązków podatkowych – dodaje Bartosz Zbaraszczuk.

– Mamy całkiem długą historię wyznaczania nowych trendów i kierunków rozwoju w branży tytoniowej. Dołączając do Programu Współdziałania, z dumą przecieramy kolejny szlak – mówi Michał Mierzejewski, Prezes Zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie – Jako pierwsi w branży powiedzieliśmy, że chcemy zgasić papierosy zastępując je lepszymi alternatywami. I jako pierwsi zapowiedzieliśmy też, że będziemy rozwijać technologie wziewnego podawania leków oraz rozwijać produkty, które w ogóle nie zawierają nikotyny. Realizujemy te cele poprzez strategiczne inwestycje w badania naukowe, współpracę z firmami farmaceutycznymi czy rozwój nowych technologii o potencjale mniejszej szkodliwości niż papierosy. Tylko na ten ostatni cel przeznaczyliśmy już globalnie ponad 40 miliardów złotych. To więcej, niż łączne nakłady poniesione przez wszystkie pozostałe firmy z branży tytoniowej. Nasze badania naukowe prowadzimy w oparciu o tę samą zasadę, co naszą politykę finansową – pełnej transparentności. Jesteśmy przekonani, że taka postawa powinna stać się standardem w dzisiejszym biznesie. Dlatego zachęcamy wszystkie firmy do członkostwa w Programie Współdziałania – dodaje Michał Mierzejewski.

Ministerstwo Finansów opisuje fundament Programu Współdziałania jako zestaw trzech wartości: zaufania, transparentności i wzajemnego zrozumienia. Inicjatywa resortu wspiera się na koncepcji oganizacji systemu podatkowego zaproponowanej przez OECD – tzw. Horizontal Monitoring Compliance, czyli monitoringu horyzontalnego.

W takim modelu ewentualne wątpliwości podatnika co do przepisów prawa są na bieżąco konsultowane z urzędem. Dzięki temu podatnicy będący członkami Programu Współdziałania mają pewność co do poprawnego stosowania przez nich prawa podatkowego i mogą liczyć na zindywidualizowaną obsługę. KAS dostosowuje formę oraz poziom nadzoru i monitoringu do wdrożonych przez daną firmę środków kontrolingu i wewnętrznych procesów, czyli tzw. Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego. Podobny model współpracy został z sukcesem wdrożony w kilkudziesięciu państwach, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

– To dla nas bardzo ważny dzień, bo o członkostwo w Programie Współdziałania ubiegaliśmy się od 2 lat. Zawsze wychodziliśmy z założenia, że nie wystarczy robić czegoś dobrze. Trzeba to robić najlepiej, jak tylko się da. Zawieszać sobie poprzeczkę coraz wyżej i działać w oparciu o najwyższe dostępne standardy. Tylko w ten sposób firmy mogą zmieniać siebie i otoczenie gospodarcze na lepsze – mówi Wojciech Niewierko, Członek Zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie ds. Relacji Zewnętrznych – Kwestia rzetelnego płacenia podatków jest dla nas kluczowym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej, a nasze spółki rok do roku są liderem branży tytoniowej pod względem podatku CIT. W latach 2012-2021, czyli odkąd Ministerstwo Finansów publikuje dane dot. podatników, CIT wpłacony przez nasze spółki wyniósł blisko 75% całości podatku uiszczonego przez branżę, czyli blisko 1,6 mld zł – dodaje Wojciech Niewierko.

Obok Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o do Programu Współdziałania należą także firmy:

SIG sp. z o. o Basell Orlen Polyolefins sp. z o. oEgger Biskupiec sp. z o. oBUDIMEX S.A. (od 20.12.2022)POLOmarket Sp. z o.o. (od 20.12.2022) 

Więcej informacji o programie współdziałania dostępnych jest na stronie internetowej.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Palisz papierosy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze