ORLEN

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE ORLEN

PKN Orlen podaje wyniki za miniony rok. Aż 4,5 mld zł zysku netto

2020-01-30 17:42

Płocki gigant paliwowy pochwalił się wynikami finansowymi. W 2019 roku PKN Orlen m.in. isiągnął wzrost przychodów do poziomu 111 mld zł, wypracował dobry wynik EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł. Spółka osiągnęła także rekordowy przerób ropy na poziomie 33,9 mln ton oraz najwyższą w historii firmy sprzedaż 43,3 mln ton A dodatkowo PKN Orlen wypracował wynik netto na poziomie 4,5 mld zł.

– Dobre wyniki finansowe Koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu. Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Dlatego właśnie o kondycji finansowej Koncernu myślimy w perspektywie długofalowej, realizując działania, które w przyszłości będą konsekwentnie wzmacniać nasze przewagi. Już dziś inwestujemy w nowoczesną petrochemię, zwiększamy efektywność produkcji, rozwijamy sieć detaliczną w całym regionie. Duży udział w wyniku PKN ORLEN miała energetyka, co pokazuje, że obrany przez nas kierunek budowy silnego koncernu multienergetycznego ma głębokie uzasadnienie. Rok 2020 będzie dla nas niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań, ale też szans rozwojowych, które chcemy w pełni wykorzystać budując wartość Koncernu z korzyścią dla akcjonariuszy i całej polskiej gospodarki – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ZOBACZ TEŻ: PKN Orlen ma nowych wiceprezesów. Janusz Szewczak i Adam Burak wchodzą do zarządu spółki

W 2019 roku PKN Orlen osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł oraz zysk netto w wysokości 4,5 mld zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 5,5 mld zł zysku netto. Z kolei przychody ze sprzedaży nawet lekko wzrosły. Przekroczyły 111 mld zł, osiągając najlepszy wynik od 2013 roku. - Najwyższy w historii koncernu rezultat EBITDA LIFO, na poziomie ponad 3 mld zł, osiągnął segment detaliczny oraz obszar energetyki, który w minionym roku dostarczył do wyniku 1,6 mld zł - czytamy.

SPRAWDŹ TAKŻE: Nowe opłaty samochodowe. Koniec z tankowaniem aut elektrycznych za darmo

W komunikacie zaznaczono, że w 2019 roku koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową. - Przepływy z działalności operacyjnej wynosiły 9,3 mld zł, zadłużenie netto spadło o (-) 3,2 mln zł (r/r) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 roku, a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc. - czytamy.

Spółka przekazała, że ubiegły rok był ważny jeśli chodzi o inwestycje i procesy biznesowe, mające na celu budowę wartości PKN Orlen w długiej perspektywie. Łącznie na inwestycje w 2019 roku koncern przeznaczył 5,4 mld zł. W 2019 roku w obszarze produkcji zakończono inwestycje Metatezy w Płocku i PPF Splitter w Możejkach. Rozpoczęto rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów, budowę instalacji glikolu propylenowego; kupiono licencję i projekt bazowy dla instalacji bioetanolu II generacji, kontynuowano też Program Rozwoju Petrochemii. Spółka uruchomiła budowę instalacji Visbreakingu.

- W obszarze akwizycji kontynuowano proces przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS, a także ogłoszono wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Grupy Energa. W 2019 roku kontynuowano dywersyfikację kierunków dostaw ropy naftowej. Koncern utrzymał rating inwestycyjny Fitch i Moody’s, a także, zgodnie z zapowiedziami, wypłacił dywidendę w wysokości 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. Zadłużenie netto koncernu na koniec 2019 roku wynosiło 2,4 mld zł i zostało zredukowane o 3,2 mld zł w stosunku do stanu na koniec 2018 roku - czytamy.

Najnowsze