PKO Bank Polski

i

Autor: East News PKO Bank Polski

PKO Bank Polski największym płatnikiem podatku CIT w kraju

2019-07-24 13:29

PKO Bank Polski jest największym płatnikiem podatku CIT w kraju – wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody w 2018 roku przekroczyły 50 mln euro. Tylko z tytułu tego podatku bank wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ponad 1,3 mld zł. Łącznie, z tytułu różnego rodzaju podatków, Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego zasiliła w ubiegłym roku budżet centralny i budżety samorządów lokalnych kwotą 3,5 mld zł.

- PKO Bank Polski od stu lat wspiera rozwój naszego kraju finansując zarówno potrzeby osób indywidualnych, jak i działalność polskich przedsiębiorstw. Wypracowując z roku na rok coraz wyższe zyski, generujemy także istotne kwoty, które zasilają budżet państwa i budżety lokalne. Wypełniając zobowiązania fiskalne przyczynia się w ten sposób do wspierania ważnych projektów inwestycyjnych i społecznych realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

W 2018 roku podmioty Grupy Kapitałowej prowadzące działalność na terenie Polski odprowadziły do budżetu centralnego m.in. 1,6 mld zł podatku CIT, 950 mln zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych zwanego potocznie podatkiem bankowym, 310 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych, 326 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, 129 mln zł z podatku od towarów i usług oraz 77 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ KONIECZNIE: PKO Bank Polski policzy uśmiechy klientów

PKO Bank Polski jest największym bankiem w kraju z aktywami na koniec I kwartału 2019 roku przekraczającymi 326 mld zł. Obsługuje ponad 10 mln klientów indywidualnych i ponad 500 tys. firm i korporacji. Z kapitalizacją przekraczająca 50 mld zł jest najcenniejszą spółka notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2018 roku Grupa Kapitałowa Banku wypracowała ponad 3,7 mld zysku netto, najwięcej w swojej stuletniej historii. Według testów przeprowadzonych w 2018 roku przez Europejski Urzędu Nadzoru Bankowego PKO Bank Polski jest też najodporniejszym na ewentualne sytuacje kryzysowe bankiem w UE.

Najnowsze