Po pieniądze do funduszu pożyczkowego

2012-02-18 3:00

Bank prawdopodobnie odmówi ci atrakcyjnego kredytu. Ciekawą alternatywą może okazać się fundusz pożyczkowy, w którym masz szansę uzyskać nawet 120 tys. zł.

Start-upy, czyli firmy, które dopiero zaczynają działalność na rynku, łatwo nie mają. Nie dość, że niewiele banków chce udzielać im kredytów na sfinansowanie biznesu, to jeszcze oferowane kwoty są dość małe. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Tax Care. Spośród 30 przepytanych instytucji finansowych tylko osiem przyznało, że ma ofertę dla firm do trzech miesięcy działalności. Oferta ta nie jest bogata. W większości przypadków nowe przedsiębiorstwa mogą liczyć na niewielkie kwoty, zwykle w granicach 10-30 tys. zł. Rzadziej dotyczą one finansowania działań inwestycyjnych, najczęściej dają możliwość pokrycia bieżącej działalności firmy, i to zwykle w formie debetu na rachunku lub karty kredytowej. Powód takiego traktowania? Młoda firma bez doświadczenia i historii kredytowej to dla banku potencjalnie wyższe ryzyko niewypłacalności. Partnerem do rozmowy jest dopiero przedsiębiorca z rocznym, a najlepiej z co najmniej dwuletnim stażem.

Proste rozwiązanie

Jak zatem zdobyć pieniądze na rozkręcenie interesu? Na szczęście banki to niejedyne instytucje, które mogą udzielać pożyczek. Doskonałym uzupełnieniem oferty bankowej są fundusze pożyczkowe. Nie stanowią one konkurencji dla kredytów bankowych, ale są raczej uzupełnieniem oferty na rynku finansowym. Są szerzej dostępne, a i procedura ich udzielania jest łatwiejsza do przejścia. Przyszli biznesmeni oraz firmy, które działają na rynku krócej niż rok, znajdą w nich tanie pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach. Zaś kwoty, na jakie można w nich liczyć, wielokrotnie przewyższają przeciętną ofertę bankową dla młodych i małych przedsiębiorców.

Na przykład w Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym można złożyć wniosek o pożyczkę, jeszcze zanim zarejestrujemy firmę. Co więcej, przy pożyczce do 60 tys. zł fundusz nie będzie wymagał od pożyczkobiorcy biznesplanu - wystarczy ciekawy i realny pomysł na biznes. Ci, którzy już zaczęli i działają na rynku krócej niż rok, mają szansę dostać nawet 120 tys. zł. Starsi stażem mogą się starać nawet o pół miliona zł!

Zalety funduszu

Dużym plusem działalności funduszy pożyczkowych jest maksymalne uproszczenie procedur przyznawania pożyczek. W wielu z nich, jak np. w Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym, istnieje możliwość składania wniosków przez Internet na stronie: www.korzystnepozyczki.pl. Nie mniej istotne jest również to, że pożyczka wzięta w funduszu buduje historię kredytową młodego przedsiębiorstwa, co będzie ważne przy braniu kredytów bankowych w przyszłości.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze