Polskie dworce bez tajemnic [ZDJĘCIA]

2018-06-14 19:00

Na której stacji kolejowej w Warszawie można podziwiać mozaiki Wojciecha Fangora? Gdzie na dworcu w Gdyni można znaleźć mitologiczne zwierzę – Pegaza? Dlaczego Łódź Fabryczna jest najbardziej „warszawskim” dworcem? – na te i inne pytania odpowiedzą przewodnicy podczas spacerów po dworcach w Warszawie, Łodzi i Gdyni, które odbywać się będą od czerwca do końca sierpnia 2018 r. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Grupy PKP.

- Dworce kolejowe to coś więcej niż tylko miejsce wsiadania i wysiadania z pociągów. Obiekty warszawskie, łódzkie czy gdyńskie były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Naszym projektem chcemy przybliżyć te momenty zwiedzającym. Na wycieczki zapraszamy całe rodziny i fanów kolei, gdyż każdy znajdzie na nich coś dla siebie. Wchodząc na dworce z przewodnikiem można odkryć jak niesamowite tajemnice one skrywają – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Terminy wycieczek
Wycieczki w Warszawie odbywać się będą w każdą sobotę od 16 czerwca do 25 sierpnia (16, 23, 30 czerwca, 7, 14, 21, 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. O 10:00 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa Ochota (Aleje Jerozolimskie 58), natomiast o 12:00 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia.

Oprowadzanie w Łodzi odbywać się będzie w każdą niedzielę lipca (1, 8, 15, 22, 29 lipca) również w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. Przewodnik będzie czekać przed wejściem do dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Jana Kilińskiego (niedaleko przystanku Rodziny Poznańskich – Dw. Łódź Fabryczna). Natomiast w Gdyni na wycieczki będzie można zapisać się na każda niedzielę sierpnia (5, 12, 19 oraz 26 sierpnia). Tu też przewodnik oprowadzi wycieczki w dwóch turach – o 10:00 i 12:00. Będzie czekać na zwiedzających przed wejściem głównym dworca Gdynia Głowna (od strony Pl. Konstytucji).

Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem Fundacja Grupy PKP. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku wycieczek po Warszawie trzeba zabrać kartę miejską lub 90 minutowy bilet ZTM.

Pierwsza edycja naszej akcji pt. „Kolejowe perły architektury modernizmu”, prowadzona w Warszawie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W wycieczkach wzięło udział kilkaset osób. Ponadto przeszkoliliśmy ponad 70 przewodników miejskich. W związku z tym postanowiliśmy rozszerzyć akcję na kolejne miasta. Oprócz Warszawy wycieczki po dworcach zostaną zorganizowane również w Łodzi oraz Gdyni. Działalność naszej fundacji ma wpierać i promować kolej, a wizyty na dworcach są doskonałą okazją by poszerzać wiedzę uczestników – dodaje Katarzyna Kucharek.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze