Pomoc dla właścicieli firm

2011-12-12 3:00

Masz pomysł na ciekawy biznes i zapał do pracy? Do tych solidnych fundamentów potrzebujesz czegoś jeszcze. Dobrej znajomości skomplikowanych przepisów dotyczących prowadzenia własnej firmy oraz zaplecza finansowego koniecznego do założenia przedsiębiorstwa. Szukanie zacznij od wizyty w Internecie.

Rejestracja firmy on-line

Przeraża cię bieganie po urzędach i bankach w celu załatwienia niezbędnych formalności przy zakładaniu własnego biznesu? Nie musisz sobie fundować niepotrzebnego stresu, tylko maksymalnie uprościć procedury. Dzięki projektowi "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" rejestracja nowej firmy jest możliwa drogą elektroniczną. Z wykorzystaniem zintegrowanego formularza zawierającego dane niezbędne dla urzędów skarbowych, Głównego Urzędu Statystycznego oraz ZUS i KRUS możesz zarejestrować własną działalność z każdego miejsca w Polsce i za granicą, bez konieczności odwiedzania urzędu. CEIDG pozwoli ci także drogą internetową złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - formularz EDG-1, który trzeba było wypełnić przy tej okazji od 1 lipca 2011 roku, funkcjonuje jako CEIDG-1.

Wirtualna akademia biznesu

Przede wszystkim odwiedź stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a w szczególności Akademię PARP. To portal skierowany m.in. do osób planujących własną działalność gospodarczą. Oferuje on bezpłatny dostęp do interaktywnych szkoleń internetowych i gier szkoleniowych z zakresu zarządzania. Na stronie internetowej www.akademiaparp.gov.pl za pomocą zdalnej edukacji dowiesz się, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej, stworzyć biznesplan, zarządzać personelem i płacić podatki. W ramach szkoleń możesz skorzystać z telefonicznego lub e-mailowego wsparcia ekspertów, a zdobywane informacje i doświadczenie wymieniać z innymi przedsiębiorcami na internetowym forum i czacie.

Przedsiębiorczość w sieci

Marzy ci się internetowy biznes? Odwiedź stronę www.web.gov.pl. Serwis wspiera głównie e-przedsiębiorców. Znajdziesz w nim informacje o dotacjach na e-usługi oraz technologie B2B przydatne do przygotowania odpowiedniego wniosku o dofinansowanie. Ponadto na stronie dostępne są publikacje na temat prowadzenia internetowego biznesu.

Punkt informacyjny i spotkania PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi punkt informacyjny, w którym dowiesz się o programach przez PARP wdrażanych. Konsultanci są do twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku między 10.00 a 16.00 pod numerami telefonów: 22 432 98 91 do 93 oraz 801 33 22 02. Pytania można też wysyłać e-mailem na adres: [email protected]. Agencja organizuje także spotkania informacyjne - datę i miejsce zawsze znajdziesz w Internecie na stronie PARP.

Informacja, pożyczka lub poręczenie

Szczegółowych informacji dotyczących różnych aspektów działalności gospodarczej udzieli ci sieć instytucji zrzeszonych przez Krajowy System Usług nadzorowany przez PARP. Za jego pośrednictwem możesz także starać się o pożyczkę finansową na inwestycje w rozwój firmy lub poręczenie pożyczki bądź kredytu.

Aktualna lista punktów konsultacyjnych dyżurujących na terenie całego kraju jest dostępna na stronie www.ksu.parp.gov.pl w zakładce "punkty konsultacyjne". By skorzystać z pomocy Krajowego Systemu Usług, wystarczy odwiedzić osobiście wybrany ośrodek KSU lub drogą telefoniczną bądź e-mailową umówić się na spotkanie z konsultantem.

Zainwestuj w pracownika

Jeśli chcesz podnieść kwalifikacje nowo zatrudnionych pracowników, zajrzyj na stronę www.inwestycjawkadry.pl. Praktyczna wyszukiwarka znajdzie dla ciebie odpowiednie szkolenia otwarte lub studia podyplomowe współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. To idealna propozycja szczególnie dla firm mikro i małych zatrudniających kilka osób.

Zarejestruj firmę przez Internet Dariusz Bogdan podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki

Już nie jedno okienko, a zero okienka. Za pomocą kliknięcia komputerowej myszy można już zarejestrować działalność gospodarczą. Umożliwia to działający od 1 lipca 2011 r. system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorcy mogą za pośrednictwem Internetu załatwić wszystkie sprawy związane ze zgłoszeniem, zawieszeniem, wznowieniem czy zamknięciem działalności gospodarczej. Poprzez sieć internetową mają mieć także dostęp do informacji o wszystkich podmiotach zarejestrowanych w systemie. Uruchomienie CEIDG, wiodącego projektu Ministerstwa Gospodarki mającego na celu usuwanie barier w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, było momentem rewolucjonizującym polską rzeczywistość biznesową. Ten system jest wyjątkowy - po raz pierwszy w naszym kraju udało się stworzyć rejestr, który w tak szerokim zakresie wykorzystuje wiele systemów ewidencji prowadzonych przez wiele współpracujących instytucji. Jest odpowiedzią na dwa kluczowe aksjomaty biznesowe: jak szybko i skutecznie zarejestrować działalność gospodarczą i jak na bazie pełnej jawności rejestru zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Najnowsze