pies

i

Autor: "Super Express"

Pomysł na firmę. Otwórz hotel dla psów

2015-06-06 12:00

Kochasz zwierzęta i potrafisz o nie zadbać? Hotel dla pupilów to doskonały pomysł na biznes. Dla miłośników czworonogów może być nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale też uprawianiem hobby.

Popyt na hotele dla psów, kotów czy innych czworonogów rośnie. Jeszcze dziesięć lat temu było ich jak na lekarstwo, dziś wiele się w tej sprawie zmieniło. Placówek jest coraz więcej, ale, jak się okazuje, wciąż jest ich za mało. A zapotrzebowanie na tymczasowe oddanie pupila w zaufane miejsce rośnie. Zwłaszcza w pobliżu dużych aglomeracji miejskich. Polacy podróżują bowiem coraz więcej. Kilkudniowe wyjazdy służbowe to dla wielu z nich to codzienność. Do tego dochodzą wakacje, ferie zimowe, długie weekendy, a często też okresy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nie w każdą podróż można zabrać ze sobą kota, psa czy tchórzofretkę. Nie każdy też ma komu zostawić pupila.
I wtedy pojawia się problem, co zrobić ze zwierzakiem? Dlatego zainwestowanie w hotel dla zwierząt może być bardzo ciekawym pomysłem biznesowym. Jeśli postaramy się o komfortowe warunki dla czworonogów, możemy być pewni, że klientela znajdzie się zawsze. Trzeba jednak pamiętać, że biznes ten będzie wymagał od nas pracy 24 godziny na dobę. I przede wszystkim stworzenia pensjonatu z prawdziwego zdarzenia, a nie byle jakiej przechowalni dla zwierzaków.

Bez zaświadczeń

Plusem tego biznesu jest fakt, że do jego prowadzenia nie potrzebujemy ani uprawnień weterynaryjnych, ani specjalnych pozwoleń. Eksperci działający w tej branży podkreślają jedynie, że niezbędna jest miłość do zwierząt, umiejętność opiekowania się nimi i obowiązkowość. Ważna jest również atrakcyjna działka, na której możemy zorganizować hotel. Jej położenie nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli nie chcemy narazić się na skargi sąsiadów, warto zlokalizować placówkę z dala od domów jednorodzinnych i bloków. Zwierzęta potrafią przecież hałasować, często w nocy i nad ranem, lepiej więc na dzień dobry nie wchodzić w konflikt z okolicznymi mieszkańcami. Tym bardziej, że to najprawdopodobniej wśród nich znajdziemy najwierniejszą klientelę.
Działka, na której ma być zorganizowany hotel, musi być też odpowiednio duża. Powinny się na niej zmieścić boksy dla zwierzaków, wybieg i pomieszczenie gospodarcze. Inwestycji sporych środków finansowych nie da się zatem uniknąć. Osoby, które działają na rynku podkreślają jednak, że nakłady mają szanse się zwrócić już po roku działalności. Jak na biznes, to całkiem szybko.

Komfort dla pupila

Nikt przy zdrowych zmysłach nie powierzy ukochanego zwierzaka w miejsce, które będzie brudne, nieestetyczne i prowizorycznie zaaranżowane. Większość współczesnych psiaków i kotów wychowuje się przecież w mieszkaniach. Obiekt powinien więc być zbliżony do warunków domowych. Dlatego najważniejszym przedsięwzięciem będzie zorganizowanie boksów dla czworonogów. Mogą być murowane lub drewniane, koniecznie ocieplane. Najlepiej ze zdejmowanym dachem, co znacznie ułatwi czyszczenie, dezynfekcję i wietrzenie. Dobrze sprawdzą się budy, umieszczone dodatkowo w sporych rozmiarów metalowych kratach. Tak, by po nocnym odpoczynku, zwierzę mogło opuścić posłanie i przebywać na świeżym powietrzu.
Rozmiary boksów też nie są bez znaczenia. Minimalna powierzchnia podłogi w klatce dla psa powinna wynosić od 1 do 2 mkw w zależności od wielkości gościa hotelowego, a wysokość od 60 do 140 cm. Kotom też należą się odpowiednie warunki. Minimalna powierzchnia podłogi w klatce powinna mieścić się w przedziale od 0,5 do 1 mkw, a wysokość 50 cm. To parametry minimalne, i jeśli mamy możliwość ich powiększenia, spotka się to niewątpliwie z przychylnością przyszłych klientów. Część hotelowa koniecznie powinna być oświetlona
Każdy boks dla zwierzaka musi zostać dodatkowo zaopatrzony w pojemniki na wodę i karmę. Kwestia dodatkowego wyposażenia powinna być uzgodniona z klientem. Być może ten zechce przywieźć ze sobą ulubiony koc czy poduszkę pupila. Trzeba umożliwić i tego rodzaju rozwiązanie. Z psami bowiem jak z dziećmi, im więcej wkoło przedmiotów przypominających rodzinny dom, tym łatwiej o aklimatyzację i tym samym mniej problemów z opieką.
Kolejne przedsięwzięcie, nie mniej ważne, to zorganizowanie wybiegu dla zwierzaków. Obszar ten należy ogrodzić wysokim płotem, tak, by uniemożliwić zwierzakom ucieczkę. Jeśli dysponujemy odpowiednim terenem, możemy pokusić się o oczko wodne lub mały basen ogrodowy do kąpieli. Wielu znawców psiej natury podkreśla, że zabawy w wodzie wpływają terapeutycznie na psią psychikę. Podczas planowania inwestycji należy brać pod uwagę fakt, że rozłąka z rodziną i nowe otoczenie to wielki stres dla czworonoga. Dla rozładowania sytuacji przydadzą się również zabawki i akcesoria umilające zabawę.

Mniej znaczy lepiej

Kameralny hotel na kilka lub kilkanaście zwierzaków prawdopodobnie będzie się cieszył większym wzięciem niż moloch z kilkudziesięcioma posłaniami. Dlatego większość pensjonatów przyjmuje jednorazowo około dziesięciu czworonogów. Klient musi być pewien, że jego pupil będzie traktowany z należytą starannością.
Zanim dostaniemy pensjonariusza pod opiekę, warto umożliwić klientowi dokładne obejrzenie obiektu. Podczas przyjęcia pupila do hotelu konieczne jest żądanie od klienta świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie, a w przypadku szczeniaka świadectwo szczepień wieku dziecięcego. Warto też zrobić wywiad na temat zwierzaka – jak lubi się bawić i jakie ma przyzwyczajenia. Im więcej będziemy wiedzieć na jego temat, tym łatwiej będzie nam się nim zająć.
Każdy pensjonariusz powinien mieć ze sobą swój bagaż. Oto, co powinno znaleźć się w takiej walizce:
- ulubiony kocyk, poduszka,
- zabawki,
- przysmaki, jeśli dostaje je na co dzień,
- szczotka, jeśli wymaga tego jego codzienna pielęgnacja,
- karma (specjaliści polecają, by na okres rozłąki z czworonogiem, zwłaszcza psem czy kotem, nie zmieniać mu diety).
Warto przygotować specjalne kwestionariusze, w których właściciel pupila określi nawyki zwierzaka i jego potrzeby. Ze swojej strony powinniśmy sporządzić wzór umów, które regulują prawa i obowiązki stron.
Prowadzenie pensjonatu możemy powierzyć zatrudnionej osobie lub zająć się sprawą osobiście przy wsparciu rodziny. Trzeba bowiem pamiętać, że opieka nad zwierzętami wiąże się z pracą przez 24 godziny na dobę. Ważne też będzie nawiązanie współpracy z weterynarzem na wypadek niespodziewanych zdarzeń zdrowotnych.

Można zarobić

Wysokość dochodu, na jaki możemy liczyć w tym biznesie, zależy od ilości przyjmowanych zwierząt i regionu, w którym działamy. To oczywiste, że w pobliżu dużych aglomeracji miejskich możemy nastawiać się na wyższe ceny. Za opiekę nad psem można otrzymać od 25 do nawet 100 zł za dobę. W przypadku kota cenniki wahają się w granicach 20-50 zł. Ustalając cenę trzeba brać pod uwagę, czy przewidujemy dodatkowe usługi typu gotowanie na życzenie, codzienne szczotkowanie czy wzmożoną opiekę ze względu na szczególne wymagania. Chodzi tu głównie o psy agresywne, czy po przebytej chorobie. Wiele pensjonatów z założenia nie przyjmuje pod dach suk w czasie cieczki, kotów w rui czy zwierząt wyjątkowo agresywnych. Jeśli zdecydujemy się poszerzyć naszą ofertę o takich pensjonariuszy, koniecznie trzeba pamiętać o stworzeniu im dogodnych warunków i całkowite odizolowanie od reszty hotelowych gości.

Na dodatek pielęgnacja

Prowadzenie pensjonatu możemy połączyć z innymi usługami typu: wyprowadzanie psa z domu klienta, dokarmianie kotów, chomików czy kanarków w miejscu zamieszkania klienta, czy np. prowadzeniem gabinetu piękności dla psów. W tym ostatnim wypadku konieczne będzie przygotowanie specjalnego pomieszczenia o powierzchni ok. 40-50 mkw i zainwestowanie w sprzęt do pielęgnacji, m.in. :
stół z regulacją wysokości,
kilka par nożyczek po 200-300 zł,
maszynkę (800-1000 zł)
dwie suszarki po 200-300 zł za sztukę.
Fachowcy inwestycję oceniają na ok. 30-50 tys. zł, ale zgodnie przyznają, że gra jest warta świeczki. Biorąc pod uwagę, że ok.. 1,5 godzinny zabieg pielęgnacyjny kosztuje nawet 150 zł, na zwrot kosztów, przy dopisującej klienteli, nie trzeba będzie zbyt długo czekać. O ile właściciele hoteli dla zwierzaków chętnie dzielą się informacją o dochodach, jakie osiągają (od 2 tys. wzwyż miesięcznie), o tyle ci od pielęgnacji milczą jak grób. Uczciwie przyznaję jednak, że do ich kieszeni trafia miesięcznie minimum kilka tysięcy złotych.

KOSZTY
Koszty budowy hotelu dla 10 psów, przy założeniu, że jesteśmy właścicielami działki.
Budy – ok. 3 tys. zł
Ramy z drzwiami i klapą – 6 tys. zł
Koce, zabawki, miski – ok. 2 tys. zł
wybieg – ok. 8 tys. zł

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze