Produkcja poinsecji rozpoczyna się w lipcu. Terminy sadzenia czasami są lekko opóźniane na koniec tego miesiąca. Powód? Większość odmian tego gatunku dojrzewa w ciągu 7 – 10 tygodni. Rośliny muszą być gotowe na koniec listopada i początek grudnia.
- Gwiazdy sadzimy już z ukorzenionych sadzonek. Pozyskujemy materiał licencjonowany z firm specjalizujących się w produkcji sadzonek poinsecji. Z zakupionych sadzonek rozpoczynamy produkcję w połowie lipca. Sadzimy rośliny do doniczek w podłoża z substratów torfowych – mówi Maciej Pełczyński właściciel gospodarstwa ogrodniczego w Gnieźnie.
W gnieźnieńskim gospodarstwie produkuje się rośliny w doniczkach o średnicy 9 cm, 11 cm i 13 cm, a także w większych misach i koszach wiszących. Im większa donica, tym wyrośnięte w nich rośliny będą większe i bardziej okazałe.
Dowiedz się: Jak zostać Świętym Mikołajem
- U nas donice z sadzonkami trafiają do szklarni na stoły zalewowe. Ale można też do uprawy poinsecji wykorzystać nieco starsze rozwiązania technologiczne jak maty podsiąkowe lub zdecydować się na uprawę na gruncie – mówi gospodarz. I dodaje: - musimy spełnić w szklarni odpowiednią temperaturę i dobre warunki do wzrostu. My mamy mocno zautomatyzowane obiekty szklarniowe, jest tam komputer klimatyczny, który steruje wywietrznikami, kurtynami, wentylatorami. Jesteśmy w stanie zachować ten reżim temperaturowy.
W pierwszym etapie wzrostu należy gwiazdom zapewnić temperaturę rzędu 21 stopni Celsjusza. A im one są większe, tym temperatury delikatnie się obniża, by w grudniu dojść do temperatury 16 stopni Celsjusza. Chodzi o to, by roślinę odpowiednio zahartować, przed sprzedażą w detalu.
Własny biznes: Salon rowerowy
W trakcie uprawy roślinę traktuje się też hormonami wzrostu (proces skarlania stosuje się co 2-3 tygodnie), by nie wybujała za bardzo i uzyskała piękny kształt.
Kolejnym ważnym czynnikiem w produkcji gwiazd betlejemskich jest nawożenie. - W pierwszym etapie nakierowane jest ono na wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Po 2-3 tygodniach rozpoczynamy nawożenie typowo wegetacyjne, które powoduje, że rośliny nabierają dużo masy zielonej i wzmacniają wyraźnie pędy.
WAŻNE! Na sprzątaniu lokali i mieszkań można zarobić
I ostatni etap, w którym następuje wybarwianie przykwiatków, to nawożenie potasowe nakierowane na dobre wybarwienie rośliny – wyjaśnia Maciej Pełczyński.
Warto podkreślić, że ta część rośliny, która się wybarwia, to przylistki kwiatowe. Sam kwiat jest bardzo drobny, schowany w samym środku przykwiatka. Jak one się wybarwiają? - Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego. Oznacza to, że przemiany związane z wybarwianiem następują wówczas, kiedy dostępność światła naturalnego dla tej rośliny będzie krótsza niż 10 godzin. U nas zaczyna się ten proces w okolicach 10-15 września. Dla gwiazdy to impuls, po którym roślina stopniowo będzie się wybarwiała – mówi ogrodnik.
W gnieźnieńskich szklarniach produkuje się około 25 tys. gwiazd betlejemskich. - Mamy różne odmiany i kolory. Około 70-80 proc. całej naszej produkcji jest w różnych odcieniach czerwieni (od burgundu po jasną czerwień). W ostatnich latach jest też coraz większe zainteresowanie gwiazdami białymi i kremowymi, które dobrze wpisują się w styl rustykalny i modę na ekologię. Jest też cała gama innych gwiazd betlejemskich: różowych (jasny i intensywny), cynamonowych, nakrapianych – opowiada pan Maciej.
Przeczytaj: Sklep z oryginalnymi bombkami - pomysł na biznes
Gwiazdy betlejemskie trafiają do sklepów około 15 – 20 listopada (w zależności od odmiany). Wbrew pozorom są to bardzo trwałe rośliny. Ale by długo cieszyły nasze oczy, to trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim najlepiej kupić roślinę odpowiednio przechowywaną, np. w kwiaciarni czy centrum ogrodniczym. Tam ona powinna mieć zapewnione: odpowiednią temperaturę, nie za duże nawodnienie, stały dopływ światła. Ważne, by roślinę przed wyniesieniem na dwór zapakować w papier chroniący przed chłodem.
O roślinę trzeba w domu dbać. Najlepszym miejscem jest jasna przestrzeń z dala od kaloryfera lub kominka, a także od przeciągu. Tak zaopiekowana gwiazda może w dobrym stanie przetrwać nawet kilka miesięcy.