Pomysł na firmę: Wypożyczanie i sprzedaż świetlnych girland

2021-06-08 14:19
Girlandowo
Autor: Materiały prasowe

Pandemia powoli odpuszcza. Rząd luzuje restrykcje. Powracają rozmaite imprezy plenerowe: urodziny, komunie, wieczory panieńskie, wesela, przyjęcia towarzyskie w ogrodzie. Takie wydarzenia wiążą się z ciekawymi dekoracjami i aranżacją przestrzeni. Warto postawić nie tylko na kwiaty, balony, serpentyny, ale i na ciekawe oświetlenie. Latem szczególnie sprawdzą się girlandy z żarówek i neony. Na rynku są firmy, które oferują wypożyczenie lub sprzedaż takich profesjonalnych świetlnych ozdób.

W nadchodzące wakacje prym będą wiodły imprezy i przyjęcia na świeżym powietrzu. Niestety, pandemii jeszcze nikt nie odwołał, ale restrykcje zostały już mocno poluzowane. Ze względów bezpieczeństwa można bawić się na imprezach plenerowych z zachowaniem dobrze znanych nam już zasad. Ale nie oznacza to wcale, że tak obchodzone rozmaite rodzinne i towarzyskie uroczystości mają nie mieć swojego klimatu. Wręcz przeciwnie, sytuacja nieco wymusza modę na garden party na bogato. Oznacza to, że przyjęcie w ogrodzie należy odpowiednio ozdobić, a najlepiej zrobić to za pomocą światła. Zapewne wiele osób skusi się na świece i lampiony, ale w przypadku większej imprezy takiej jak wesele, to będzie niewystarczające. W takim przypadku doskonale sprawdzą się girlandy z różnej wielkości żarówek i ledony (ledowe neony). Na rynku są firmy, które mają w swojej ofercie sprzedaż lub wynajem takich cacek. Jak taką działalność założyć?

Podstawą tego typu firmy jest zaopatrzenie. Trzeba posiadać określoną ilość światełek do wypożyczenia i do sprzedaży. W obecnej sytuacji z powodzeniem można działać tylko on-line i po prostu wysyłać wypożyczone lub sprzedane produkty. Ale w przypadku większych aranżacji przestrzeni, najlepiej samemu oferować montaż, wypożyczenie i demontaż instalacji i osobiście wybrać się na miejsce. W przypadku sklepu internetowego nie ma potrzeby wynajmowania typowo handlowej powierzchni. Teoretycznie, przy działalności na małą skalę, można prowadzić firmę w przysłowiowym garażu. Ważne, by mieć miejsce to przechowywania i serwisowania girland oraz neonów. Ale wraz z rozwojem działalności, kiedy to asortymentu przybywa, niezbędny będzie już magazyn.

Działania w sieci

Promocja, prezentacja, oferta produktów odbywa się przede wszystkim w internecie. Zatem niezbędna jest profesjonalna strona internetowa ze sklepem. W tym przypadku bardzo ważna jest estetyka. Najlepiej całość pod względem wizualnym utrzymywać w jednej konwencji. Podstawą sukcesu świetlnego biznesu będą dobre zdjęcia. Dlatego też nie wolno żałować pieniędzy na profesjonalne sesje produktów i zdjęcia aranżacyjne. W przypadku zleconych już realizacji sprawdza się model polegający na tym, że przy zawarciu umowy z klientem zaznacza się, że na przykład kilka zdjęć z sesji weselnej czy urodzinowej klient udostępni twojej firmie do wykorzystania w firmowym portfolio. Bardzo ważna jest także aktywność w serwisach społecznościowych. Na przykład na Instagramie najlepiej publikować coś co najmniej dwa razy dziennie.

Na tak wiele zadań trzeba mieć czas, a wiadomo, że doba nie jest z gumy. Prowadzenie firmy w pojedynkę jest po prostu trudne. Zwykle nie obejdzie się bez współpracowników lub pracowników. Niektóre zadania, jak na przykład pozycjonowanie firmy w sieci, całą finansową buchalterię, można zlecić podwykonawcom – agencji interaktywnej, biuru rachunkowemu, a do montażu instalacji zapraszać do pracy znajomych lub osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Niezbędne formalności

Aby legalnie działać na rynku, trzeba firmę zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Firmę można zarejestrować za darmo i zdalnie. Aby móc w pełni skorzystać z opcji on-line potrzebny jest Profil Zaufany lub podpis elektroniczny albo bankowość internetowa. W przeciwnym razie, niezbędna będzie wizyta w urzędzie gminy. Do tego warto, choć takiego obowiązku nie ma, otworzyć bankowe konto firmowe. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnianie pracowników, to trzeba będzie ten fakt zgłosić do ZUS.

Koszty inwestycyjne:

zakup girland – 50 tys. zł

sesja fotograficzna – 5 tys. zł

strona internetowa i sklep – 5 tys. zł

komputer, telefon, kasa – 6 tys. zł

SUMA: 66 tys. zł

Anna Kuliga, współwłaścicielka firmy Girlandowo w Rzeszowie

Girlandowo tworzymy we dwójkę - ja Ania i mój chłopak. Wojtek zaczął już powolutku działać w tym temacie w 2016 r. Grał kiedyś w zespole eventowym. Na jednej z imprez w Warszawie zobaczył dekorację z żarówek na przewodzie elektrycznym. To była jedna z tych rzeczy, które robią wrażenie i zapadają w pamięć. Na Podkarpaciu wtedy czegoś takiego jeszcze nie było. Więc zaczął szukać ciekawych żarówek i oświetleń. Kiedy znalazł małe, złote, ledowe szkła i odpowiednio je połączył w girlandę, to zaczął działać i szukać klientów, którzy by wypożyczali świetlne sznury. Poznaliśmy się jakieś pół roku przed pierwszym montażem dekoracji na weselu. Spodobało mi się to i działamy we dwójkę. Z czasem do pakietu dekoracji doszły jeszcze światełka nazywane “fairy lights” (ang. bajkowe światła/ bajkowe światełka). Są to swego rodzaju światełka choinkowe na cienkim białym przewodzie. Dekoracja stworzona z kilkuset metrów takich lampek robi wrażenie. Tworząc firmę, kierowaliśmy się hasłem “Stwórz magiczny klimat razem z nami!”. Widząc pozytywne reakcje ludzi, którzy widzieli na żywo dekoracje, serce rosło. Ktoś kiedyś zapytał, czy przypadkiem nie sprzedajemy takich rzeczy, bo szuka na taras. I tak powstał internetowy sklep. W 2019 roku bardzo powoli ruszaliśmy ze sprzedażą. Aż tu przyszedł 2020 i błoga sielanka dekoracji weselnych i eventowych się skończyła. Ale o dziwo, pandemia rozhulała nasz sklep! Musieliśmy skoncentrować wszystkie siły na sklepie internetowym. Postawiliśmy na reklamę na Facebooku, podziałaliśmy na Instagramie ze słynną “mamą ginekolog” i zaczęły wpadać pierwsze zamówienia. Było tego coraz więcej. Odetchnęliśmy i pracujemy dalej nad produktami i realizacjami.

Biblioteka pod chmurką
Agnieszka Grotek
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze