Firma pieniądze konto bankowe

i

Autor: Getty Images Za prowadzenie konta firmowego bez wątpienia zapłacimy więcej niż w przypadku rachunku prywatnego. Wydaje się jednak, iż jest to jedyna wada tego rozwiązania. W pozostałym zakresie zdecydowanie więcej korzyści przemawia za rozdzieleniem finansów firmowych od budżetu domowego

Poradnik dla przedsiębiorców. Jak przetrwać epidemię w Polsce?

Sytuacja światowej i polskiej gospodarki jest poważna. Najpoważniejsza od 2008 roku. Rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, które minimalizują skutki epidemii. Najważniejsze jest ludzkie zdrowie, ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i minimalizowanie liczby zachorowań. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się branże: turystyczna; transportowa; gastronomiczna; sektor rozrywki, w którym występuje duży udział samozatrudnionych; eventowa czy targowa. Na tyle, na ile to będzie możliwe, rząd zamierza pomóc im w zachowaniu stabilności ich biznesów i wynagrodzeń pracowników. W tym celu rząd przygotowuje regulacje, które pomogą polskim przedsiębiorcom – szczególnie tym, w których biznesy najmocniej uderza obecna sytuacja – przetrwać ten trudny czas.

Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem będą mogły skorzystać ze specjalnych rozwiązań, które zapowiedziała 10 marca br. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Polegają one m.in. na zwiększeniu dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych. Założenia projektu specustawy gospodarczej mają pomóc firmom w przetrwaniu epidemii koronawirusa. Zdaniem szefowej resortu rozwoju kluczową sprawą jest szybkie dostarczenie taniego kapitału obrotowego dla firm, które ucierpią na tym kryzysie najmocniej. Rząd nie wyklucza też dodatkowych działań wspierających polski biznes, które będą podejmowane wraz z rozwojem sytuacji.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus. "Jak PRZETRWAĆ epidemię?" [WIELKI PORADNIK do kupienia już 16 MARCA]

Składki ZUS na raty
Przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia składek na ZUS. Będzie mogła skorzystać z niego każda firma w kłopotach, bez żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. W uzasadnionych przypadkach będzie to nawet zerowa stawka ZUS. Każdy przypadek będzie ustalany indywidualnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych po analizie przypadku i sytuacji konkretnej firmy.

Kredyty na niski procent
Kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w związku z walką z koronawirusem, będą niskooprocentowane kredyty. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego resort rozwoju oferuje firmom dostępną już ofertę kredytów de minimis.

Praca zdalna
Ministerstwo Rozwoju przypomina również, że na mocy gospodarczej specustawy każdy pracodawca może czasowo polecić pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania - czyli zlecić podwładnym pracę zdalną z domu. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, MR przygotowało wytyczne dla placówek handlowych i usługowych (w szczególności sklepów spożywczych, drogerii, placówek pocztowych, piekarni, pralni).

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Koronawirus w Polsce. Limit wypłat z bankomatów do 500 złotych!

Najważniejsze zalecenia:

1. Zwracać klientom uwagę na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w kolejkach i przy kasie (przynajmniej 1-1,5m).

2. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.

3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.

4. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%), w szczególności:

· Przed rozpoczęciem pracy;

· Przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona;

· Po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;

· Po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;

· Po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;

· Po skorzystaniu z toalety;

· Po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;

· Po jedzeniu, piciu, lub paleniu;

·  Po kontakcie z pieniędzmi;

5. Ograniczać, w miarę możliwości, ekspozycję w punktach handlowych żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia szczególnie pieczywa, ciast, a tam gdzie żywność nieopakowana jest pakowana przez konsumenta- zwracać uwagę na właściwą higienę

6. Ograniczać możliwość przebierania i dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).

7. Promować wykorzystywanie do pakowania rękawic foliowych oraz torebek.

8. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.

9. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.

10. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

11. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

12. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:

· powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;

· wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze medyczne aplikacje mobilne. Technologia w służbie zdrowia

NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Ważne! Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju

Najnowsze