Są wyniki badań! Lekarze już wiedzą czy pacjent z Nowego Sącza jest zakażony koronawirusem!

i

Autor: Michał Jarmoluk/cc0/pixabay Z Warszawy dotarły już wyniki badań mężczyzny, który trafił do sądeckiego szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

Najlepsze medyczne aplikacje mobilne. Technologia w służbie zdrowia

2020-03-04 16:30

Wizyta u lekarza bez kolejki, a nawet wychodzenia z domu o dowolnej porze? Brzmi jak niemożliwe do spełnienie marzenie i wyobrażenie o idealnej służbie zdrowia? Medycyna idzie z duchem czasu i za pomocą aplikacji medycznych można skonsultować się z lekarzem, ale także pokonać choroby. Na rozwoju zdrowotnych aplikacji korzystają nie tylko chorzy i pacjenci, ale również sami lekarze.

Już 77 proc. polskich lekarzy korzysta z technologii zdrowia cyfrowego lub mobilnych aplikacji zdrowotnych, jednak jeszcze niewielu polskich pacjentów używa technologii do monitorowania stanu zdrowia. Tak wynika trzeciej edycji raportu „Aplikacje zdrowotne”, przygotowanej przez Otwarty System Ochrony Zdrowia (OSOZ).ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w Polsce: co kupić na wypadek epidemii?

Monitoring stanu zdrowia

Wybór aplikacji mobilnych, które pomogą nam prowadzić zdrowy tryb życia - od przypominania o regularnym nawadnianiu organizmu, po liczenie kroków, potrzebie ruchu, gdy siedzimy za długo przy biurku lub na kanapie, po zdobywanie realnych nagród, gdy będziemy naprawdę aktywni i konsekwentni, jest przeogromny. Ich nadmiar może też przytłaczać, dlatego wybraliśmy kilka prostych w obsłudze, a jednocześnie ciekawych i pożytecznych aplikacji zdrowotnych.

Lekarz dobrze znany

Zacznijmy od największej wyszukiwarki wizyt u lekarzy w Polsce - ZnanyLekarz.pl. Kilka sekund i mamy umówione badanie u dowolnego specjalisty w całym kraju. Aplikacja służy też jako internetowy sekretariat, który jest dostępny dla chorego 24 godziny na dobę. Aplikacja mobilna pozwala m.in. w biegu potwierdzać i odwoływać wizyty – gdy np. przedłuży się zabieg w szpitalu. Dodatkowo ZnanyLekarz.pl to ogromna baza opinii o lekarzach, którymi wymieniają się pacjenci. Z drugiej strony aplikacja jest wykorzystywana przez lekarzy jako wirtualny kalendarz.

O nasze zdrowie zadba również Doktor Medi – wirtualny lekarz w smartfonie, który pomoże ocenić stan zdrowia, wskaże potencjalne przyczyny dolegliwości oraz podpowie jaki specjalista najlepiej zajmie się naszym problemem. Warto pamiętać, że wskazówki Doktor Medi mają charakter wyłącznie informacyjny. Porady od wirtualnego specjalisty koniecznie trzeba skonsultować z prawdziwym lekarzem.

Wizyta lekarska

Nowoczesne rozwiązania mogą też wspomóc pracę lekarzy. Do tego służy aplikacja Wizyta Lekarska, która usprawnia organizację wizyt domowych, integruje dane z rejestracją internetową i wyszukuje leki. Posiada też takie funkcje jak: wydrukowanie recept, elektroniczne zwolnienia eZLA oraz e-dokumentacja medyczna. Aby skorzystać z aplikacji, należy posiadać konto lekarskie w systemie KS-SOMED, SERUM albo KS-PPS. iOS, Android

EKG telefonem

Smartfon w ręku specjalisty może posłużyć też… do wykonania badania. W tym celu powstała m.in. Kardia. Jedno z pierwszych na świecie rozwiązań, które pozwala wykonać EKG telefonem przekształcając go w elektrokardiomonitor. Na tej samej zasadzie działa AliveCor.

Weź dawkę

Gdy już dostaniemy zalecenie od doktora, niestety czasem zapominamy o odpowiednim dawkowaniu leku czy nawet jego zażywaniu. W tym pacjentów wyręczy aplikacja Weź Dawkę. Sposób jej działania jest bardzo prosty - w odpowiednim momencie wysyła „przypominajkę”, na podstawie wprowadzonych wcześniej danych. Trzeba podać nazwę leku, początek i koniec kuracji, jej częstotliwość, godziny i sposób przyjmowania leku (w stosunku do posiłków) oraz jego ilość.

SPRAWDŹ TEŻ: Bilet do kina w aplikacji mobilnej banku. Nowość dla klientów Millennium

Dziecko najważniejsze

Bardzo często w przypadku kuracji wieloma lekami należy czytać każdą z recept i sprawdzić czy pomiędzy lekarstwami nie zajdą niepożądane reakcje. W znalezieniu odpowiedzi pomocna będzie aplikacja drWidget Interakcje. Zawiera ona ponad 35 tys. opisów interakcji, nie tylko między lekami, ale także lekami i pożywieniem, używkami oraz czynnikami zewnętrznymi (np. światło). Jednocześnie można sprawdzić nawet 10 leków. Aplikacje mobilne to stały element naszej codzienności. Mogą też dotyczyć tych, których nie ma jeszcze na świecie. Dzięki aplikacji mobilnej przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, jakie cechy wystąpią u malucha. Jaką grupę krwi i kolor oczu będzie miało dziecko? Czy istnieje możliwość, by wystąpiła u niego nietolerancja laktozy? Z pomocą w tej sytuacji przychodzi aplikacja Cecha Bobasa. W każdym z tych przypadków potrzebne będą dane na temat tej konkretnej cechy u rodziców. Aplikacja na podstawie wprowadzonych informacji wyliczy procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia danej cechy u dziecka.

Gdy już maluch pojawi się w życiu młodych rodziców, to jego prawidłowy rozwój mogą sprawdzać w każdej chwili za pomocą aplikacji Centyle. Wystarczy podać długość noworodka, jego wagę, obwód głowy oraz BMI. W odpowiedzi aplikacja przedstawi wyniki na siatkach centylowych, które są jedną z metod oceny rozwoju fizycznego dziecka na tle populacji. Aplikacja zapamiętuje wprowadzone dane oraz wynik i datę. Jeśli więc rodzice będą regularnie je uaktualniać, powstanie baza wiedzy o kolejnych etapach wzrastania swojego potomka.

Przelicz kroki na walutę

Na wyróżnienie zasługuje też jeszcze jedna aplikacja mobilna, która wynagradza miłośników zdrowego trybu życia. Mowa o polskiej apce Boomerun. Idea jest bardzo prosta: idziesz – zarabiasz. Każdy krok jest mikrowalutą, którą możesz zapłacić w sklepie. Lista dostępnych produktów i usług jest długa. Można "wychodzić" sobie książki w Empiku, dostęp do Netfliksa, a nawet najnowszego iPhona. Wszystko zależy od tego, jak często i dużo będziemy chodzić, biegać czy jeździć na rowerze.

Większość z wymienionych aplikacji jest bezpłatna dla użytkowników smartfonów zarówno posiadaczy systemu operacyjnego iOS, jak i Android.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze