Najbardziej dotkliwa dla pracownika jest zwykle kara pieniężna. Pracodawca może ją nałożyć za szczególnie ciężkie przewinienie. A za takie uznaje się, kiedy pracownik:
* nie pojawił się w zakładzie pracy bez uprzedniego zawiadomienia i usprawiedliwienia
* nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
* nie przestrzega przepisów ochrony przeciwpożarowej
* przyszedł do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu,
* pił alkohol na terenie zakładu pracy, w czasie pracy
Kara pieniężna może być zastosowana tylko wtedy, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik poważnie naruszył swoje obowiązki i że to on ponosi winę za swoje postępowanie. Warto jednak wiedzieć, że kara tego rodzaju nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od chwili, kiedy pracodawca dowiedział się, że pracownik naruszył obowiązek pracowniczy.
Wspomniana kara może maksymalnie stanowić równowartość jednodniowego wynagrodzenia, za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli pracownik opuszcza niepełny dzień pracy, zostanie mu wymierzona kara pieniężna w wysokości przypadającej na wynagrodzenie za tę część dnia.
Jeśli pracodawca zamierza nałożyć na pracownika karę finansową, ma obowiązek poinformować go o tym na piśmie. Powinny się w nim znaleźć powody, dla których taką karę nakłada, data naruszenia obowiązków pracowniczych oraz informacja o możliwości i terminie zgłoszenia sprzeciwu wobec tej kary. Odpis pisma trafia do akt osobowych pracownika.
Niestety, nawet jeśli wcześniej pracownik nie dopuścił się naruszenia przepisów Kodeksu pracy lub regulaminu pracy i nie został ukarany w żaden inny sposób (upomnienie lub nagana), nie oznacza to, że nie można na niego nałożyć kary pieniężnej.