PREZENTY NA ŚWIĘTA: Postaw na bony podarunkowe

2014-12-02 3:00

Bony podarunkowe, najczęściej wręczane przed świętami, to najpopularniejsza forma świadczeń pozapłacowych. Dodatkowa gratyfikacja nie tylko motywuje pracowników, ale także sprawia, że efektywniej pracują. Stanowi miły gest przedsiębiorcy, który pokazuje, że docenia i szanuje pracownika.

Najnowsze wyniki badań pokazują, że aż 55 proc. pracowników dostało od firmy upominek z okazji świąt Bożego Narodzenia, a 22 proc. otrzymało więcej niż jeden prezent. Bony podarunkowe to wygodna i korzystna forma wynagrodzenia, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Można je wręczać przez cały rok, przed świętami, uroczystościami rocznicowymi czy branżowymi. Nie kosztują zbyt wiele, a są wsparciem dla finansów.

Jak działają bony podarunkowe

Bony podarunkowe, ze względu na rosnącą popularność, są dostępne w wielu punktach, ich rozprowadzaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Najpopularniejsze to Bonus Systems, Sodexho Pass, Edenred, MyBenefit i Wasza Żywieniowa. Bony podarunkowe można wykorzystać w większych sklepach spożywczych, sklepach RTV i AGD, księgarniach, sklepach muzycznych i odzieżowych. Zazwyczaj mają nominały 10, 20, 50 i 100 zł. W okresach świątecznych do bonów dołączane są kupony rabatowe, dzięki którym w wielu punktach można liczyć na dodatkowe upusty.

Zobacz też: Urzędnicy NFZ dostaną bony na święta za 300 tys. zł

Rozliczanie bonów podarunkowych

Zakup bonów podarunkowych jest korzystny dla przedsiębiorcy, jeżeli ich nabycie zostanie sfinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W takim przypadku pracodawcy nie naliczają od ich wartości składek ZUS. Należy jednak pamiętać o tym, że bony muszą być potraktowane jako działalność socjalna, np. udzielenie pomocy materialnej pracownikom, a ich wartość musi być zróżnicowana, uwzględniając status materialny danej osoby. Przedsiębiorca dodatkowo musi opodatkować pracownika, który bony otrzymał. W przypadku kiedy bony podarunkowe są finansowane ze środków obrotowych, nie będą zwolnione z płacenia składek. Przedsiębiorca, przekazując bony podarunkowe zakupione ze środków obrotowych, musi naliczyć i odprowadzić nie tylko PIT, ale także składki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Bony motywacją do pracy

Bony podarunkowe na stałe wpisały się w systemy motywacji pozapłacowej stosowanej przez działające na polskim rynku firmy. Przedsiębiorstwa, które swoim pracownikom oferują wybór świadczeń, są świadome, że najbardziej zmotywuje ich rozwiązanie, które będzie najlepiej dobrane do ich indywidualnych potrzeb. Pracownicy - niezależnie od płci, wieku i sytuacji życiowej - zrealizują bony podarunkowe w taki sposób, który sprawi im największą satysfakcję. Doceniony pracownik będzie pracował chętniej i dzięki temu wydajniej. Sukces firmy zależy przede wszystkim od zadowolenia pracowników, ich lojalności oraz skuteczności. Świadczenia pozapłacowe budują poczucie przynależności do firmy. Dodatkowe granty przed świętami będą nagrodą za wykonaną pracę oraz motywacją do dalszych działań.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Najnowsze