Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. Tarczy Antykryzysowej 18 marca br. W ciągu tygodnia rządzący już kilkukrotnie publicznie doprecyzowywali szczegóły dokumentu, który pochłonie ok. 212 miliardów złotych. Część z tej sumy ma trafić do polskich przedsiębiorców, których biznesy stanęły na krawędzi po wprowadzeniu licznych obostrzeń w życiu publicznym w walce z koronawirusem. Sejm gospodarczą specustawą ma zająć w piątek, 27 marca. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą koło ratunkowe rzucają przedstawiciele władz lokalnych.
ZOBACZ TAKŻE: Rząd przeznaczy 212 mld złotych na pomoc przedsiębiorcom. Na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach tzw. tarczy antykryzysowej
Prezydent stolicy zadeklarował, że warszawscy przedsiębiorcy będą mieli odroczoną płatność czynszu i będą mogli zapłacić go w przyszłość w ratach. To dobra wiadomość dla najemców 8,6 tysiąca lokali użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. - Najemcy lokali użytkowych, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu wsparcia – zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta – będą mogli złożyć wniosek o obniżenie stawki czynszu na jeden miesiąc - podkreślił Rafał Trzaskowski. Dodatkowo władze Warszawy nie będą również pobierały odsetki od ewentualnej nieterminowej zapłaty czynszu.
Na podobne ulgi zdecydowali włodarze Gdańska, gdzie zapowiedziano zwolnienie przedsiębiorców z opłat za czynsze w lokalach komunalnych. - We wszystkich branżach o zakazie działalności z mocy rozporządzania ministra zdrowia odstępujemy od obowiązku zapłaty czynszu za pierwszy miesiąc, zawieszamy też płatność za kolejne dwa. Jeśli sytuacja się nie poprawi, rozważymy częściowe lub całościowe umorzenie czynszu w kolejnych miesiącach. Pozostałe branże będą rozpatrywane indywidualnie. Apelujemy do restauratorów z ogródkami, żeby złożyli wniosek o odstąpienie od płatności, bo te ogródki i tak teraz nie funkcjonują - powiedział wiceprezydent Piotr Grzelak. Gdańsk chce też wprowadzić ulgi w ramach podatku od nieruchomości - odroczenie płatności, rozłożenie ich na raty.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nie płać składek ZUS! Wniosek o zawieszenie płatności [POBIERZ TUTAJ]
Pomoc dłoń w stronę przedsiębiorców wyciągają także przedstawiciele władz Gdyni. Tamtejsze firmy będą mogły ubiegać się o przesunięcie terminu płatności opłat za użytkowanie wieczyste lub rozłożenie ich na raty. - Postanowiłem, że najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność, jaka została objęta zakazem, zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres. Będzie to wymagało ich wniosku, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Obiecuję jednak, że wnioski te, po weryfikacji danych o rodzaju działalności, będą rozpatrywane pozytywnie - poinformował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Gdyńscy przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o odroczenie płatności lokalnych podatków od marca do czerwca. W niektórych sytuacjach mogą liczyć na całkowite umorzenie.
W woj. śląskim miasta zwalniają przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale z opłat czynszowych. Ale nie wszystkie. Jednym z nielicznych, które nie proponuje takiego rozwiązania są Katowice - podaje lokalny serwis katowice.naszemiasto.pl. Jak wyjaśnił gospodarz Katowic, przedsiębiorcy najmujący lub użytkujący lokale użytkowe zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, w których działalność gospodarcza została wstrzymana lub znacznie ograniczona (...) mogą ubiegać się o karencję w spłacie należności z tytułu najmu lub korzystania z lokalu za okres trwania wyłączenia tj. do daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego. - Spłata należności objętej karencją winna zostać uregulowania w okresie odpowiadającym trzykrotności okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do ograniczeń funkcjonowania określonych rodzajów działalności gospodarczych, licząc od daty zakończenia obowiązywania stanu epidemicznego - dodał Marcin Krupa.
W innych miastach śląskiej aglomeracji firmy mogą liczyć na większą pomoc. Przedsiębiorcy w Tychach zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy od 14 marca do odwołania. Tym, którym obroty z powodu pandemii spadły o 50 proc. mogą liczyć na obniżkę czynszu o połowę, a ci, którzy zawiesili działalność – o 30 proc. Podobne rozwiązanie proponują władze Chorzowa.
Z kolei w Poznaniu włodarze miasta swój pakiet pomocowy uzależniają od założeń rządowej "Tarczy Antykryzysowej". - Cały czas czekamy na pakiet, który rząd obiecał przedsiębiorcom - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta i przypomina, że "przedsiębiorcy mogą zawiesić działalność z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą. Żeby zawieszenie było skuteczne, musi trwać co najmniej 30 dni. Działalność można zawiesić bezterminowo."