Rząd przeznaczy 212 mld złotych na pomoc przedsiębiorcom. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

2020-03-24 6:03 ŁT
Pieniądze - zdj. ilustracyjne
Autor: Alicja / Pixabay Koronawirus: Rząd przyznał fundusze na pomoc szpitalom. Warmińsko-mazurskie dostało najmniej.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za globalną pandemię. W miarę rozwoju sytuacji międzynarodowej wszystkie organizacje stoją przed krytycznymi wyzwaniami, na które muszą szybko reagować. Sytuacja związana z wystąpieniem i rozwojem zagrożenia epidemicznego powoduje, że planowanie ciągłości biznesu i zarządzanie kryzysowe staje się koniecznością dla większości przedsiębiorców. Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował jako lekarstwo w związku z epidemią koronawirusa. Program ten zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Jak przetrwać ten trudny czas prowadząc działalność gospodarczą i gdzie szukać pomocy oraz wsparcia finansowego?

Od połowy marca bieżącego roku w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

74,2 mld zł dla polskich przedsiębiorców

Skutki społeczne będą zapewne ogromne, część osób straci swoje źródła utrzymania, może czekać nas także fala bankructw części przedsiębiorstw. W środę Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą ogłosił bezprecedensowy pakiet ustaw nazywanych "Tarczą antykryzysową", która ma uratować polską gospodarkę przed zapaścią spowodowaną epidemią koronawirusa. Na pakiet, przeznaczony w głównej mierze na pomoc polskim przedsiębiorcom i pracownikom rządzący chcą przeznaczyć nawet 212 miliardów złotych, czyli ok. 10 proc. PKB.

Zobacz również: Stan epidemii. Tyle DOSTANIESZ pieniędzy z ZUS

Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów: Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł; Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł; Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł; Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł; Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi – zaznacza premier Mateusz Morawiecki.

 Kluczowe rozwiązania Tarczy Antykryzysowej

 ·500 000 mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, będzie mogło skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

 ·Możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji - łącznie o wartości 6 mld zł.

 ·Dopłaty BGK do odsetek kredytów – z Funduszu Dopłat do odsetek od kredytów w kwocie 500 mln zł dla sektora przedsiębiorstw .

 · Firmy transportowe dostaną wsparcie ARP na refinansowanie umów leasingowych.

 ·Państwo dołoży się do pensji pracowników firm w postoju. Firmom w postoju państwo pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS.

 ·Zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie około 2 tys. zł. brutto.

 ·Firmy w kłopotach otrzymają wsparcie w utrzymaniu pracowników - państwo sfinansuje 40 proc. ich płacy.

 · Odstąpienie od kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

 · 100 tys. MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł.

 · Średnie i duże firmy dostaną wsparcie z funduszu PFR Inwestycje na podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji. Łączna wartość wsparcia to 6 mld zł.

 · Przedsiębiorstwa dostaną pomoc z BGK w postaci dopłat do odsetek do kredytu.

 · Odroczenie danin publicznych – PIT, CIT, VAT, składek na ZUS – bez opłat i odsetek.

 · Ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE.

 · Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku.

 ·Przesunięcie wejścia w życie nowego JPK  – od 1 lipca 2020 r.

 ·Przesunięcie płatności za media.

 ·Wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.

Czytaj również: Spłata kredytów zawieszona na rok? Krytyka ekspertów

5 tys. zł i odroczenie podatków dla MŚP Dla ratowania polskiego mikro i małego biznesu rządzący przewidują szereg rozwiązań. Wśród nich znajduje się m.in. pożyczka 5 000 zł dla mikrofirm (z możliwością umorzenia), odroczenie płatności podatków PIT, CIT, VAT bez dodatkowych opłat, przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, dofinansowanie przez państwo 40 proc. płacy pracownika przy spadku obrotów firmy, przesunięcie płatności za media oraz prolongata ważności udzielonych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

 Średnie i duże firmy

Z kolei dla średnich i dużych przedsiębiorstw pakiet antykryzysowy zakłada m.in. współfinansowanie przez państwo postojowego, możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji - łącznie o wartości 6 mld zł oraz ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE. Ponadto firmy będą mogły rozliczyć całą tegoroczną stratę w przyszłym roku. W sytuacji spadku przychodów firmy o 50 proc. w 2020 r. - w stosunku do 2019 r. - przedsiębiorcy zyskają prawo obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 r. poprzez korektę CIT za 2019 r. do limitu 5 mln zł. Dodatkowo zapowiedziano przesunięcie wejścia w życie nowego JPK  – dopiero od 1 lipca 2020 r. Będzie też możliwość przesunięcia przez samorządy terminu na zapłacenie opłaty za użytkowanie wieczyste.

 Zawieszenie działalności "od ręki"

Co już teraz mogą zrobić przedsiębiorcy, aby ratować swój biznes i miejsca pracy?  Przedsiębiorca wpisany do CEiDG może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nie krótszy niż 30 dni. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności ani osiągać bieżących przychodów z niej.

 Ponadto przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia składek na ZUS. Będzie mogła skorzystać z niego każda firma w kłopotach, bez żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. W uzasadnionych przypadkach będzie to nawet zerowa stawka ZUS. Każdy przypadek będzie ustalany indywidualnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych po analizie przypadku i sytuacji konkretnej firmy.

 Kredyty na niski procent

Kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w związku z walką z koronawirusem, będą niskooprocentowane kredyty. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego resort rozwoju oferuje firmom dostępną już ofertę kredytów de minimis.. Dzisiaj wartość pożyczki i gwarancji z tego programu nie może przekroczyć 60 procent całości finansowania pomocowego. Rząd zwiększył ten poziom do 80 procent, a całkowitą wysokość dostępnego kredytu z 200 tysięcy euro do 500 tysięcy euro. Dodatkowo BGK zrezygnuje z prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji, która dzisiaj wynosi 0,5 proc. wartości gwarancji. Ze zwiększonych gwarancji będzie mogła skorzystać każda firma sektora MŚP, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis, niezależnie od branży.

Kiedy pakiet wejdzie w życie? Szef rządu wraz z prezydentem zapowiedzieli, że  dokument już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić i że będzie w stanie pomóc tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji – podkreślił prezydent Duda.

Z kolei premier Morawiecki zaznaczył, że  pakiet ma na celu danie nadziei Polakom, że wkrótce będzie lepiej. - Pakiet powstał po to, żeby krytyczne najbliższych kilka miesięcy - dwa trzy może pięć - przejść w możliwie nienaruszonym stanie i później pracować nad odbudową - zaznaczył polityk.

Miliardy euro wsparcia z UE Do pomocy przedsiębiorcom uruchamiane są ogromne nakłady finansowe z unijnej kasy. W Brukseli przedstawiono pierwszy pakiet gospodarczej odpowiedzi na pandemię koronawirusa. – Wirus jest nie tylko groźny dla naszego zdrowia, ale uderza w naszą gospodarkę. To wielki szok dla europejskiej i globalnej gospodarki. Musimy sprawić, żeby był tak krótkoterminowy i ograniczony jak się da, bez trwałych szkód dla gospodarki. Państwa muszą wiedzieć, że mogą wspomagać potrzebujące sektory, jak np. transport czy turystyka – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. W ramach unijnego wsparcia Polska otrzyma blisko 7,5 mld euro (ok. 33 mld złotych) z budżetu UE  na wydatki związane z walką z koronawirusem – poinformowała Komisja Europejska.

Najnowsze