Siła tkwi w Mediacji

i

Autor: Shutterstock

Siła tkwi w mediacji

2015-02-17 15:15

Jak zapobiegać konfliktom w otoczeniu firmy - to temat debaty zorganizowanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedstawiciele pracodawców, pracowników oraz reprezentanci związków zawodowych i eksperci spotkali się, by wspólnie zastanowić się nad możliwościami wsparcia przedsiębiorstw i pracowników w kontekście zapobiegania konfliktom w ich otoczeniu.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest utrzymanie dobrej atmosfery w pracy i budowanie dobrych relacji między pracodawcą a podwładnymi oraz wzajemnych relacji między pracownikami. Konfliktów w zespole nie da się uniknąć, ale można im skutecznie zapobiegać, a jeśli już do nich dojdzie - w polubowny sposób je rozwiązywać.

- Mediacje są optymalną formą rozwiązywania konfliktów społecznych, w tym także sporów zbiorowych - np. 540 dni trwa dochodzenie swoich praw przed sądem gospodarczym, a kolejne 140 dni egzekucja wyroku - stwierdziła dr Monika Gładoch, doradca prezydenta Pracodawców RP.

Koszt postępowania sądowego w przypadku wartości sporu o wysokości 200 tys. euro jest pięciokrotnie wyższy niż mediacji - wynika z wyliczeń dr Krystyny Szałkowskiej-Kozyry, prelegentki seminarium, prawniczki zajmującej się m.in. mediacjami. Tymczasem zaledwie 1 proc. spraw administracyjnych trafia do mediacji, choć rozwiązywanie sporów bez kierowania spraw do sądu niesie ze sobą wiele korzyści.

W ocenie Jacka Męciny, sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, mediacje są tą formą rozwiązywania sporów, która jest w tej chwili najbardziej pożądana, ponieważ nieefektywność sporów sądowych jest barierą w działalności gospodarczej. Seminarium zostało zorganizowane w ramach inauguracji Centrum Wsparcia Przedsiębiorców Pracodawców RP. To miejsce, w którym można uzyskać bezpłatne porady i ekspertyzy prawne (m.in. z prawa pracy, podatkowego, administracyjnego, gospodarczego) w zakresie rozwiązywania konfliktów i mediacji.

Najnowsze