Skąd wziąć pieniądze na start firmy

2011-10-04 4:00

Żeby ruszyć z własnym biznesem, potrzebujesz tylko pieniędzy? Kredyt, leasing, factoring oraz dotacje z UE pomogą ci wystartować

Masz dobry pomysł na własną działalność, ale brakuje ci pieniędzy? Nie poddawaj się. Istnieje wiele form dofinansowania małych przedsiębiorstw. Możesz skorzystać z pomocy banku albo dotacji. Możliwości jest wiele. Podpowiadamy, jak wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą.

Jeśli nie posiadasz kapitału własnego, musisz sięgnąć po kapitał obcy. W przypadku kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem, problemem może być zbyt mały majątek firmy, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu, lub brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Na szczęście coraz więcej instytucji finansowych wspiera niewielkie przedsiębiorstwa i chętnie je finansuje.

Kredyt na start

To bardzo ważne i coraz powszechniejsze źródło finansowania. Przygotuj się jednak na to, że bank na pewno zajrzy w twoją historię kredytową. Sprawdzi na przykład, czy dotychczasowe pożyczki były przez twoją firmę albo przez ciebie spłacane w terminie i czy teraz nie masz żadnych zobowiązań, np. niezapłaconych składek ZUS. Bank może także zażądać od ciebie biznes-planu. Im rzetelniej go przygotujesz, tym lepiej wypadniesz w oczach przyszłego kredytodawcy.

Firmy najczęściej starają się o kredyt inwestycyjny, obrotowy albo hipoteczny. W przypadku kiedy startujesz, najłatwiej będzie ci uzyskać dwa pierwsze rodzaje kredytu. Część banków ma w swojej ofercie specjalne kredyty dla początkujących przedsiębiorców, które przeznaczyć można np. na zakup niezbędnych maszyn czy uzyskanie licencji.

Popularny leasing

Jego zasady są proste. Strona korzystająca - leasingobiorca - zobowiązuje się płacić ratalne opłaty za użytkowanie konkretnego sprzętu leasingodawcy, czyli stronie finansującej. Ich wysokość, częstotliwość i przede wszystkim okres, na jaki wyznaczona jest dzierżawa, określone są w umowie - koniecznie musi być zawarta w formie pisemnej.

Decydując się na leasing, możesz zgłosić się bezpośrednio do producenta rzeczy, którą chcesz wydzierżawić, lub skorzystać z pośrednika - biura leasingowego profesjonalnie zajmującego się świadczeniem tego typu usług.

Factoring dla firm

To stosunkowo nowa usługa bankowa. Jest dobrym rozwiązaniem dla młodych firm, którym zależy na rozwoju, a narażone są na brak płynności finansowej i sezonowe wahania rynku. Factoring to forma kredytu zawierana przez co najmniej trzy podmioty - pośrednika transakcji (factora) właściciela firmy (factoranta) oraz jego dłużników.

Instytucja finansowa (factor) przejmuje na jakiś czas zobowiązania dłużników wobec firmy. To umożliwia jej właścicielowi płynne prowadzenie działalności finansowej.

Dotacje unijne

Tylko do końca tego roku na rozpoczęcie działalności możesz otrzymać do 40 tys. zł. Musisz jednak umieć poruszać się w gąszczu różnych programów, żeby uzyskać pomoc. Starając się o dofinansowanie, powinieneś też określić, na co chcesz przeznaczyć dotację - pieniądze z Unii przeznaczone są na konkretne cele.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze