Andrzej Arendarsk: Studniówka rządu

2012-03-17 3:00

Rząd obchodził niedawno swoją "studniówkę". Było przyznanie się do wpadek. A tych ostatnich nie brakowało. Sprawa reformy refundacyjnej, a także sposób "konsultowania" w sprawie ACTA pokazały, że obecna ekipa nie działa jak dobrze naoliwiona maszyna. To niepokojące, bo przed rządem stoją kolejne wyzwania, w tym m.in. reforma emerytalna, od której powodzenia zależy przyszłość Polski.

W komentarzach pojawiających się z okazji 100 dni rządu powiedziano wszystko o jego sukcesach i porażkach. Zwróciłbym jednak uwagę na kwestię dialogu społecznego. Przykład ACTA wyraźnie pokazuje, że rząd zaniedbuje ten obszar. Ten przejaw arogancji jest dla rządu Tuska charakterystyczny. Środowisko przedsiębiorców od dawna protestuje przeciwko polityce faktów dokonanych, realizowanych przez obecną ekipę. Podwyższenie składki rentowej, podatek od niektórych kopalin to tylko kilka przykładów rozwiązań przyjętych bez rzetelnej dyskusji z przedstawicielami zainteresowanych środowisk.

Problemem konsultacji najwyraźniej przejęło się m.in. Ministerstwo Gospodarki, które przy okazji "studniówki" poinformowało o uruchomieniu pilotażowego projektu konsultacji on-line, który wesprze proces tworzenia nowych regulacji. Celem systemu ma być uzyskanie większej przejrzystości w procesie tworzenia prawa. Wirtualne konsultacje - zobaczymy, jakie efekty odniosą w realu, ale trzeba tę inicjatywę docenić.

Kilka miesięcy temu minister Sławomir Nowak po serii krytycznych opinii, m.in. KIG, zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących opłat e-myta. Chodziło o samochody osobowe z przyczepami, których kierowcy muszą uiszczać e-myto z powodu niewłaściwej interpretacji prawa UE. Kto wie, może w perspektywie problemów związanych z budową dróg i modernizacją kolei, które minister Nowak odziedziczył po poprzedniku, system poboru opłat viaTOLL okaże się sukcesem ministerstwa!

Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale minister zaanonsował zmiany wpisem na Twitterze. Zapewne nie wszystkim ta forma konsultacji przypada do gustu. Twitter czy nie Twitter - dobrze byłoby, gdyby minister transportu i jego koledzy z rządu częściej reagowali na opinie przedsiębiorców. I to są moje życzenia dla rządu z okazji 100 dni.

Andrzej Arendarski

Doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i prezes Krajowej Izby Gospodarczej i przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Fundacji Doradztwa dla Małych Przedsiębiorstw.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze