Super Biznes: Pakiety, karnety i karty - czyli tajemnice motywacji pracownika

2014-06-24 4:00

Pakiety medyczne, karnety do klubów fitness, dodatkowe ubezpieczenia, służbowy telefon - to najpopularniejsze świadczenia pozapłacowe, na które mogą liczyć pracownicy w ramach umowy o pracę. Takie dodatkowe gratyfikacje to dobry sposób motywowania pracowników.

Pracownicy, oprócz płacy zasadniczej, coraz częściej otrzymują od swoich pracodawców świadczenia pozapłacowe, inaczej benefity. Obecnie są one jednym z ważnych składników wynagrodzenia, a ich popularność rośnie z roku na rok. Rośnie też kwota, jaką firmy przeznaczają na bonusy dla swoich pracowników. W 2013 r. było to średnio 726 zł rocznie na osobę.

Motywacja dla pracownika

Świadczenia pozapłacowe to dodatki do wynagrodzenia pracownika. Na ogół przekazywane są na ręce pracownika w sposób bezgotówkowy. Benefity mogą mieć różnorodną formę. Mają jednak wspólny cel - zwiększenie motywacji, zadowolenia i efektywności pracowników. Komórka i służbowy samochód to narzędzia służące do pracy. Pracodawcy więc oferują swoim pracownikom np. abonamenty medyczne, ubezpieczenia na życie i od nieszczęśliwych wypadków, karnety na zajęcia rekreacyjno-sportowe, finansowanie nauki języków obcych oraz szkoleń i kursów zawodowych, karty podarunkowe, dopłaty do wyżywienia, dofinansowanie wypoczynku.

Pakiet na zdrowie

Najpopularniejszym świadczeniem jest prywatna opieka medyczna. Pracownik, zamiast stać w długich kolejkach do lekarzy w przychodniach NFZ, ma prawo do leczenia w prywatnych placówkach medycznych, z którymi firma ma podpisaną umowę. Tego typu pakiety gwarantują dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej, w skład której wchodzą konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne i zabiegi ambulatoryjne. Często obejmują one również bliskich pracownika.

Dobra forma

Niezwykle popularnym dodatkiem do pensji są karnety do klubów fitness, na siłownię czy na basen. Słowem: inwestycja w dobrą formę. Pracownik otrzymuje wybrany pakiet usług sportowo-rekreacyjnych, sam decyduje, gdzie i kiedy z nich skorzysta.

Pracodawca ubezpiecza

Firma może wykupić swoim pracownikom ubezpieczenia - indywidualne lub grupowe polisy na życie oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenia te zaliczane są do grupy świadczeń odroczonych. Oznacza to, że pracownik może pieniądze wyłożone na taki bonus przez pracodawcę odebrać dopiero po upływie 5-10 lat, a więc przez ten okres będzie związany z firmą.

Szkolenia, kursy

Wysoko cenionym benefitem motywującym do wytężonego działania na rzecz firmy są też szkolenia i kursy zawodowe, które umożliwiają pracownikom podnoszenie kwalifikacji. Im bardziej specjalistyczne, tym lepiej dla pracodawcy.

Karta z kasą

Najbardziej atrakcyjną formą świadczenia pozapłacowego jest karta przedpłacona - podarunkowa, premiowa i restauracyjna. Jest to niespersonalizowana karta płatnicza zasilona konkretną kwotą, którą można płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty płatnicze, oraz w Internecie. Pracownicy, niezależnie od płci, wieku czy sytuacji życiowej, mogą ją zrealizować w taki sposób, który sprawi im największą satysfakcję. Dodatkowo użytkownicy kart korzystają z atrakcyjnych promocji, które podwyższają faktyczną jej wartość. Niekiedy nawet dwukrotnie. Karta sfinansowana z ZFŚS jako świadczenie pieniężne jest wolna od podatku dochodowego do kwoty 380 zł w roku podatkowym. Co więcej zasilenie kart z ZFŚS nie powoduje zwiększenia podstawy wymiaru składki ZUS. Nie jest też objęta podatkiem VAT, a pracodawca wartość kart może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

Karta żywieniowa

Pracownik może też skorzystać z karty restauracyjnej. Umożliwiają one kupno posiłku w wielu miejscach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Karty są akceptowane w kilkudziesięciu placówkach, m.in. w restauracjach, pizzeriach, barach sałatkowych, piekarniach, cukierniach, kawiarniach, sklepach spożywczych. Karta jest bardzo prosta w obsłudze. Pracownik otrzymuje ją raz, po czym pracodawca regularnie ją doładowuje, wykonując tylko jeden przelew. Plastikowy kupon może być zasilany na różne kwoty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w kryzysowych czasach. Jeśli pracodawca nie ma dużego budżetu na takie motywowanie pracowników, to może regulować wysokość zasileń restauracyjnych karnetów.

Wartość środków przekazanych na karcie na posiłki jest wolna od składki ZUS do 190 zł miesięcznie dla firmy i dla pracownika. Kwota doładowania kart nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wydatki poniesione na karty restauracyjne wydane pracownikom także będą stanowić dla firmy koszt uzyskania przychodu.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Czytaj: Super Biznes: Przyszłość spółdzielczych instytucji finansowych

Najnowsze