Stawiający pierwsze kroki w biznesie albo planujący rozwój firmy bardzo często chcą skonsultować swoje pomysły z kimś, kto specjalizuje się w kwestiach prawnych, organizacyjnych i inwestycyjnych. Założenie firmy w Polsce wiąże się z wieloma skomplikowanymi procedurami. Szczęśliwie dla przedsiębiorców większość wspierających ich instytucji i organizacji świadczy pomoc bezpłatnie.
Na samym starcie
Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. To świetna inicjatywa przede wszystkim dla młodych Polaków, bo i z myślą o nich - studentach i absolwentach - powstała przy współpracy z największymi uczelniami wyższymi w kraju. Inkubatory działają w całej Europie. W ich ramach realizowane są proinnowacyjne projekty społeczne i biznesowe, zapewniają wsparcie merytoryczne i administracyjne, a nawet przestrzeń biurową.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Rozpoczynający działalność, ale i prowadzący firmy mogą szukać wsparcia i informacji w Punktach Konsultacyjnych (PK) Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorców (KSU), w ramach którego współpracuje ze sobą sieć niekomercyjnych organizacji. Działanie punktów finansowane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), instytucję, której zadaniem jest właśnie wsparcie przedsiębiorczości. PK działają w każdym województwie, a ich pracownicy bezpłatnie informują o możliwych funduszach unijnych i pomagają wypełnić dokumenty niezbędne do ubiegania się o te środki.
Doświadczeni radzą
W ramach akademii PARP i portalu edukacyjnego można skorzystać z systemu bezpłatnych szkoleń internetowych. Strona PARP-u jest też źródłem wskazówek prawnych dotyczących rozliczenia i źródeł pozyskania finansowania. Usługi doradcze, szkolenia, konferencje organizuje również Krajowa Izba Gospodarcza. Dodatkowo ułatwia znalezienie zagranicznych partnerów, co jest niezwykle pomocne dla przedsiębiorców stawiających na rozwój firmy. Wartościowe szkolenia i cenne kontakty biznesowe można znaleźć w Business Center Club, zrzeszającym ponad 2500 przedsiębiorców z całego kraju. Natomiast sprawy podatkowe warto skonsultować (opcja telefoniczna) w Krajowej Informacji Podatkowej.
Porad o zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej udziela również Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Doradztwo jest finansowane w 90 proc. Na bezpłatną pomoc z tego zakresu można liczyć w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy.
Dofinansowania
Mali i średni przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie wielu przedsięwzięć: od inwestycji przez badania i rozwój aż po pokrycie kosztów patentowych. Szczegółowe informacje o programach operacyjnych i funduszach strukturalnych realizowanych w ramach Unii Europejskiej są na bieżąco aktualizowane i podawane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz urzędy marszałkowskie.
Małe firmy mogą zwrócić się do Funduszu Mikro, który założył Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. To największe przedsięwzięcie tego typu w Europie Środkowej. Pomoc w postaci pożyczek właściciele małych przedsiębiorstw mogą uzyskać w ponad 30 oddziałach działających w kraju. Mali, średni i duży przedsiębiorcy mają również szansę na kredyt technologiczny. Udziela go Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Warunek - inwestycja musi dotyczyć nowych technologii.
Pieniądze za procent
Firmy, które nie dorobiły się jeszcze wystarczającej historii kredytowej, a potrzebują pieniędzy na start lub rozszerzenie działalności, mogą posiłkować się funduszami poręczeń kredytowych. Krajowe Stowarzyszenie Funduszy Poręczeniowych zrzesza instytucje o charakterze non profit, które z reguły poręczają 50-70 proc. wnioskowanego kredytu.
Przedsiębiorca, pożyczając pieniądze z funduszy pożyczkowych, zobowiązuje się do zwrotu pożyczonych środków wraz z ustalonymi odsetkami. Większość tego typu organizacji oprócz pieniędzy organizuje również pomoc w tworzeniu biznesplanów, przygotowanie wniosków czy szkolenia z zakresu zarządzania finansami firmy.
Alternatywą dla dotacji i kredytów są tzw. anioły biznesu (business angels) - to osoby i instytucje, które są gotowe inwestować w interesujące i rokujące biznesy w zamian za udział w zyskach. W Polsce "anielski kapitał" oferują m.in. Business Angels Seedfund czy IIF.
Czytaj: Super Biznes. Dajemy szansę na rozwój
Tu szukaj pomocy:
* Krajowe Stowarzyszenie Funduszy Poręczeniowych
ul. Hoża 86, 00-682 Warszawa
tel. 698 023 144
* Krajowa Izba Gospodarcza
00-074 Warszawa
ul. Trębacka 4
tel. (22) 630 96 00
* Krajowa Informacja Podatkowa
Infolinia:
Z tel. stac.: 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330
* Business Centre Club
Plac Żelaznej Bramy 10
00-136 Warszawa
tel. (22) 625 30 37, 825 96 04
* Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
tel. (22) 432 80 80, 432 71 25
* Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
ul. Smocza 27
01-048 Warszawa
tel. (22) 838 32 11
* Fundusz Mikro
ul. Rzymowskiego 34
02-697 Warszawa
tel.: (22) 50 24 500