Masz firmę, która jest uprawniona do zwolnienia ze składek? ZUS spojrzy przychylnym okiem jeżeli nie złożysz wniosku od razu

i

Autor: pixabay/StartupStockPhotos

Tarcza antykryzysowa. Nie będzie zwolnienia z ZUS dla małych firm. Jedynie czasowa ulga

2020-04-07 15:36

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął dziś projekt nowelizacji tzw. "Tarczy antykryzysowej", czyli uzupełnienie wprowadzonego już w życie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i pracowników. Jedną z kluczowych zapowiadanych zmian, jest ulga na ZUS dla małych firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Nie będzie to zwolnienie z opłacania składek jak w mikroformach, a ulga 50 proc. na trzy miesiące. Eksperci doceniają rozszerzenie pomocy dla kolejnych firm i podkreślają, że "rząd powinien pomyśleć również o większych podmiotach, wprowadzając np. 25/30 proc. ulgę".

Nowa Tarcza Antykryzysowa
W poprzednim tygodniu w życie weszła Tarcza Antykryzysowa, a dzisiaj we wtorek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął nowelizację do tej ustawy. Na konferencji prasowej założenia kolejnych rozwiązań dla przedsiębiorców zaprezentował sekretarz stanu KPRM Łukasz Schreiber, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz szefowa resortu pracy Marzena Maląg. Wartość nowej pomocy wyceniono na 11 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki poradnik Super Expressu dla małych i średnich przedsiębiorców. Jak ocalić biznesy?

Ulga na składki ZUS
Jedną z najważniejszych nowych propozycji uzupełniających Tarczę antykryzysową jest 50 proc. ulga na składki ZUS dla małych firm (zatrudniających od 10 do 49 osób). Wsparcie dla tych przedsiębiorców potrwa 3 miesiące. Pomysł ten jest chwalony przez ekspertów. Szczególnie, że pierwsze przecieki dotyczące małych firm mówiły o zwolnieniach ze składek ZUS miały dotyczyć maksymalnie 9 pracowników - nawet w takiej, w której pracuje 49 osób.

- Jest to rozwiązanie lepsze od weekendowej propozycji, w której rząd chciał zwolnić ze składek ZUS tylko za 9 z 49 pracowników. Nowe zapisy w  tarczy tym samym rozszerzają katalog podmiotów, które będą mogły skorzystać z częściowego zwolnienia obowiązku opłacania składek emerytalno-społecznych. Rząd powinien pomyśleć również o większy podmiotach, wprowadzając np. 25/30 proc. ulgę - przekonuje w rozmowie z Superbiz.pl prawnik Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Ekspert dodaje, że ulga w ZUS dla małych firm to wydatek rzędu 6,3 mld zł.

Co jeszcze przewiduje nowelizacja Tarczy? Dla średnich i dużych firm rządzący zaoferowali fundusz gwarancji płynnościowych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma on pozwalać na zaciąganie kredytów gwarantowanych do 80 proc. o wartości do 250 mln zł.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Tarcza antykryzysowa. Jakie wsparcie z ZUS dla pracodawców i pracowników?

Z kolei osoby na umowach cywilnoprawnych będą mogły otrzymać pomoc przez trzy miesiące, a nie jednorazowo. Ponadto zapowiedziano wprowadzenie zasiłku dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 procent minimalnej pensji krajowej, czyli ok. 1300 zł netto. Dodatkowo postulowane jest zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z tarczy antykryzysowej.

Minister Emilewicz zaznaczyła, że trwają prace nad kolejnymi rozszerzeniami tarczy antykryzysowej. Dodała, że możliwe, iż część zasad w przyszłości dotyczyć będzie również firm, które zostały założone po 1 marca. Do tej pory "granicę" pomocy w kwestii założenia firmy stanowił 1 lutego.

Teraz dokument nowelizacji Tarczy antykryzysowej trafi do Sejmu. Posłowie zajmą się nim późnym południem we wtorek.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze