Polskie MSP mają dominującą pozycję w handlu, usługach oraz w obsłudze nieruchomości czy firm, a ponad 80 procent obrotów przypada na usługi finansowe i budownictwo. Podmioty te cechuje duża elastyczność w dostosowywaniu się do zmiennych warunków rynkowych. Przedsiębiorcy poszukują nie tylko nowych rozwiązań, ale w ostatnich latach w obliczu kryzysu także źródeł finansowania. Wśród wielu instytucji finansowych ofertę skierowaną do przedsiębiorców prezentują SKOK-i, które korzystają z rozwiązań opartych na zasadach spółdzielczości.
Ich odpowiednikami w 101 krajach świata są unie kredytowe, które zrzeszają ponad 200 mln ludzi. Konsumenci korzystający z usług tych instytucji finansowych nie są jak w przypadku banków klientami, lecz ich członkami. Wzajemnie pożyczając sobie pieniądze, wspierają się w oszczędzaniu, co zobowiązuje do dbałości o zrównoważoną i stabilną politykę finansową.
Poparcie i dotacje
Unie kredytowe w wielu krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych mają długą tradycję. Jako małe, rodzinne oraz niepowiązane kapitałowo ze światowymi korporacjami finansowymi instytucje okazały się odporne na zwirowania kryzysu, który wybuchł w 2008 r. Tam, gdzie unie są dużymi, dojrzałymi instytucjami, wypracowywane są rozwiązania, które nie ograniczają ich działalności. Rządzący dostrzegają w nich duży potencjał w walce ze skutkami kryzysu, wykluczeniem finansowym i biedą.
Dobry klimat dla unii kredytowych stwarzają rządy w krajach anglosaskich. W Stanach Zjednoczonych członkami unii jest niemal 44 proc. ludzi aktywnych zawodowo. W Kanadzie co czwarty obywatel należy do unii. W Irlandii wspiera się rozwój unii kredytowych, a członkostwo w nich nieustannie rośnie. W Irlandii funkcjonuje 487 unii obsługujących 3,2 mln osób. W Wielkiej Brytanii samorządy, organizacje pozarządowe, a także Kościół łączą swoje siły, aby ograniczyć powstawanie lichwiarskich firm pożyczkowych. Alternatywą mają być lokalne, sprawdzone unie kredytowe, które na tamtejszym rynku funkcjonują od 50 lat. Pierwsza brytyjska unia kredytowa została zarejestrowana w Londynie w 1964 roku. W ostatnim czasie decydenci nie ustają w wysiłkach, by działać na rzecz rozwoju tych instytucji. Rząd Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu pomaga tamtejszym uniom kredytowym, m.in. dofinansowując je kwotą 38 milionów funtów. Pieniądze te przeznaczane są na ich rozwój i modernizację. Również Lloyds Banking Group wesprze brytyjskie unie kredytowe kwotą miliona funtów rocznie. W ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu bank prowadzi program, który zakłada poważne dotacje dla rozmaitych inicjatyw budujących więzi społeczne, także w dziedzinie ekonomii. Decyzję bankowców z zadowoleniem przyjął brytyjski rząd.
- Unie kredytowe odgrywają istotną rolę w przeciwdziałaniu wykluczeniu finansowemu. Pomagają ludziom oszczędzać, umożliwiają wzięcie kredytu. To ważne zwłaszcza w przypadku tych obywateli, którzy mogliby mieć problem z dostępem do usług finansowych oferowanych przez duże banki komercyjne - mówi lord David Freud, minister ds. reformy ubezpieczeń społecznych Wielkiej Brytanii.
Lokalne unie kredytowe
Unie kredytowe stają się coraz popularniejsze. W wielu krajach Europy, jak na przykład na Litwie, wykorzystywane są rozwiązania polskich SKOK-ów. Istniejąca od 1996 roku i prężnie rozwijająca się Unia Kredytowa Regionu Wileńskiego 13 marca br. otworzyła swoją nową placówkę. Według danych Litewskiej Centralnej Unii Kredytowej pod względem wzrostu aktywów instytucja ta znalazła się na pierwszym miejscu wśród 62 litewskich unii kredytowych. W uroczystości otwarcia nowego oddziału Unii Kredytowej Regionu Wileńskiego uczestniczył Grzegorz Bierecki, który w latach 90. czynnie działał na rzecz tworzenia spółdzielczości finansowej na Litwie.
- Zawsze jest przyjemnie przecinać wstęgę. Mnie się to zdarza w różnych miejscach na świecie, bo reprezentuję organizację, która działa w 101 krajach świata i zrzesza ponad 200 mln członków, ale w Wilnie wśród przyjaciół Polaków to szczególna przyjemność - mówił
Instytucje finansowe wspierające polskie inicjatywy
Pierwsza spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa założona została w sierpniu 1992 roku w Elektrociepłowni Gdańsk. Na początku działalności istniało 13 Kas, które zrzeszały 14 tys. ludzi. Dziś SKOK-i łączą spółdzielczą więzią ponad 2,6 mln członków. Działalność SKOK-ów skupia się zarówno na rozwijaniu sieci placówek, jak i wprowadzaniu nowych usług, z których korzysta już szóste pokolenie Polaków. Spółdzielcze kasy od lat konsekwentnie włączają się także w działania mające na celu promocję polskiej kultury i sztuki. Inicjatywy wspierane przez SKOK-i propagują wartości patriotyczne, poszanowanie tradycji oraz zasady społecznego współdziałania.
SKOK-i urzeczywistniające zasady spółdzielczości, takie jak równość czy solidarność, nawiązują również do idei wypływających wprost z nauczania Jana Pawła II.
Z okazji zbliżającej się kanonizacji papieża Polaka SKOK-i chcą mieć swój udział w rozpowszechnianiu nauk Ojca Świętego. Dlatego też objęły swoim mecenatem wydanie Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu pobłogosławionego i opatrzonego komentarzami Jana Pawła II. Upamiętniając papieża Polaka, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe oraz Kasa Stefczyka (największa w Polsce spółdzielcza kasa) włączyły się w produkcję serialu "Metr od świętości", w którym z perspektywy Artura Mari, osobistego fotografa Ojca Świętego, zostanie przedstawiona postać Karola Wojtyły.