Będzie możliwość wzięcia rozwodu bez sprawy sądowej!
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wśród przewidywanych zmian jest wprowadzenie instytucji rozwodu pozasądowego.
Będzie dotyczył przypadków, w których oboje małżonków jest zgodnych co do rozwodu, małżeństwo trwało przynajmniej rok, nie mają wspólnych małoletnich dzieci i jeśli oboje potwierdzą, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo rozwiązywałby w takim przypadku kierownik urzędu cywilnego.
Co istotne, unieważnienie rozwodu pozasądowego będzie możliwe jedynie na drodze sądowej.
Koniec z orzekaniem o winie
Jak pisze portal Forsal, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego przy Ministrze Sprawiedliwości pracuje nad ustawą, która ma usunąć orzekanie o winie w sprawach rozwodowych i separacyjnych. Komisja podkreśla, że uchylenie tych przepisów pozwoli wyeliminować wykorzystywania kwestii winy w negocjacjach rozwodowych, ograniczy ingerencję sądu w prywatne i intymne aspekty życia małżonków, ułatwi ew. powrót do siebie w razie separacji, czy zmniejszy negatywny wpływ procesów sądowych na dzieci.
Projekt ma uchylić przepis, który uniemożliwia rozwód na wniosek małżonka uznanego za wyłącznie winnego, gdy druga osoba się na to nie zgadza. Zdaniem komisji ochronę dzieci zapewnia art. 56 ust. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym na pierwszym miejscu stawia się dobro dzieci i zasady współżycia społecznego.
Ważne zmiany w alimentach
Propozycje komisji dotyczą także alimentów po rozwodzie, które mają być niezależne od winy (gdyż usunięta zostanie kwestia orzekania o winie). Jak pisze Forsal, po nowelizacji alimenty mają być przyznawane w oparciu o relacje między byłymi małżonkami, sytuację finansową, wspólną przeszłość i podział obowiązków.
Co więcej, alimenty będą przyznawane tylko wtedy, gdy rozwiedziony małżonek nie będzie w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb. Pod uwagę brany ma być wiek, stan zdrowia, sposób wypełniania obowiązków małżeńskich, a także relacje z innymi osobami.

Polecany artykuł: