W budowaniu sukcesu niezbędne jest wsparcie

2013-02-12 3:00

Bez nakładów na rozwój przedsiębiorstwo nie funkcjonowałoby tak sprawnie. Pieniądze potrzebne są na bieżącą działalność oraz na inwestycje.

Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem. Jednak dane i wskaźniki gospodarcze na najbliższy czas mogą nie nastrajać pozytywnie. Ubiegły rok był w gospodarce słabszy niż oczekiwano. Natomiast, zdaniem niektórych ekonomistów, rok 2013 będzie prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Nastroje są mocno pesymistyczne. Atmosfera, tak w sektorze MŚP, jak i w gronie większych firm, jest pełna obaw. Lęki odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury w kolejnych miesiącach zgłaszają także duże przedsiębiorstwa. Polscy przedsiębiorcy są w pełni świadomi, jaki wpływ na ich sytuację mają "negatywne scenariusze" w światowych gospodarkach. Dlatego rodzime firmy, podobnie jak firmy na całym świecie, będą musiały dostosować się do nowej, trudniejszej rzeczywistości.

Pokonaj trudności

Niepewność rozwoju sytuacji w gospodarce wpływa na ograniczenie inwestycji podejmowanych przez firmy. Aby ratować się przed bankructwem, niektóre przedsiębiorstwa zmuszone są do cięcia kosztów, co często odbywa się kosztem wydatków inwestycyjnych. Wielu przedsiębiorców przyjęło jednak wobec kryzysu postawę aktywną, dzięki czemu z odpowiednim wsparciem wykorzystają nawet ten niepewny czas na budowanie silnej pozycji na rynku.

Mając firmę, trzeba stale myśleć o jej rozwoju. Dla przedsiębiorcy szukającego możliwości doskonalenia własnego biznesu kwestią niezwykle istotną jest dobór odpowiednich kontrahentów. O tym, jak ważny jest solidny dobór partnerów biznesowych, szczególnie jeśli chodzi o finanse i wybór najkorzystniejszej oferty, przekonał się niejeden przedsiębiorca. Trafny wybór stanowi często klucz do osiągnięcia sukcesu.

Inwestycje muszą być rozsądne

Pan Lesław Łańko, przedsiębiorca z Oświęcimia dziewięć lat temu założył firmę PUHW EKOMONTIG. Mała firma, zatrudniająca wówczas dwie-trzy osoby, nie miała dużych szans wobec konkurencji. W tej branży, zresztą jak i w wielu innych, inwestycja w sprzęt i nowe technologie to konieczność. - Aby sprostać coraz większym wymaganiom rynku trzeba mieć rozbudowane zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, większą liczbę pracowników, a wiadomo - bez pieniędzy nie ma rozwoju - mówi przedsiębiorca.

Banki twierdzą, że ich propozycja skierowana dla przedsiębiorców jest bardzo bogata. Z kolei przedsiębiorcy narzekają na brak dopasowanej oferty i wskazują na trudności w otrzymaniu produktów finansowych. Co z tego, że banki oferują kredyty, skoro większości z konsumentów nie stać na nie lub nie spełniają warunków na ich otrzymanie? Widać też, że banki bardzo ostrożnie podchodzą do kredytowania sektora MŚP i zdarza się, że przygotowane i promowane przez nie "szybkie i proste oferty" okazują się niedostępne dla większości przedsiębiorców. Także Pan Lesław odwiedził wiele banków, zanim trafił do spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. -Kwestią zasadniczą moim zdaniem jest elastyczność dostępnych produktów i usług finansowych, możliwość dostosowania oferowanych rozwiązań do potrzeb klienta, modyfikowania ich wedle jego oczekiwań. Partner finansowy powinien być elastyczny i zawsze proponować kilka możliwości. Dlatego cenię sobie instytucje finansowe, które proponują proste, pewne i szybkie rozwiązania zapewniające dostęp do finansowania inwestycji rozwojowych na każdym etapie istnienia firmy - twierdzi przedsiębiorca. Z tych powodów zdecydował się wziąć kredyt na rozwój własnej działalności w SKOK Piast. Gdyby nie pierwszy kredyt w SKOK-u, a potem kolejne, nie wiem, jak by się to potoczyło - wspomina pan Lesław. Dodatkowy kapitał uzyskany ze spółdzielczej kasy pozwolił firmie Lesława Łańko na rozwój i realizację wielu innych, także prywatnych, planów.

To dla klientów chcemy się rozwijać

Dziś, dzięki ciężkiej pracy właściciela i rozsądnym inwestycjom, PUHW EKOMONTIG świetnie prosperuje, zatrudnia na stałe ponad dziesięć osób, a jej właściciel planuje już nowe przedsięwzięcia. Co najważniejsze - mimo ogólnych prognoz ekonomicznych dalekich od optymizmu - przedsiębiorca nie wpada w panikę. Inwestycje są bardziej ostrożne, ale są realizowane. Jest raczej spokojny o przyszłość swoją i swojego przedsiębiorstwa: - Nie ma co ukrywać, że wielu osobom doskwierają skutki kryzysu gospodarczego, dlatego coraz więcej firm musi walczyć o każdego klienta - zwłaszcza tego stałego. Dla nas klienci są najważniejsi, bo dzięki nim istniejemy i możemy się rozwijać. Chcemy, żeby wybierali nas ze względu na wysoką jakość. Dlatego Pan Lesław myśli już o kolejnych inwestycjach. Przy najbliższych działaniach zamierza skorzystać z dodatkowych środków dzięki linii pożyczkowej przyznawanej do rachunku prowadzonego w SKOK-u, która pozwala na korzystanie ze środków pieniężnych w ramach ustalonego limitu.

SKOK-i rozwijają ideę spółdzielczości finansowej

Na całym świecie rozwiązania wspólnotowe przeżywają okres dynamicznego rozwoju. W obliczu kryzysu wywołanego przez banki komercyjne konsumenci coraz częściej zwracają się w stronę instytucji funkcjonujących według klasycznych zasad spółdzielczości, w których każdy członek jest ich współwłaścicielem, a nie tylko częścią statystyki.

Do spółdzielczości finansowej, jaką reprezentują SKOK-i, przekonuje się coraz więcej Polaków. W trudnych czasach ludzie szukają stabilnej instytucji, która zaoferuje im indywidualne i spersonalizowane usługi finansowe i pokaże, jak funkcjonować w niełatwym świecie finansów.

Jednym z wyznaczników, jakimi kierują się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, jest idea spółdzielczości. Wzajemna pomoc, edukacja finansowa, skierowanie uwagi na pojedynczego człowieka - to zasady, na których opierają się spółdzielcze kasy.

Spółdzielczy charakter instytucji sprawia, że w SKOK-ach nie ma akcjonariuszy. Każdy konsument przystępujący do spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej staje się równocześnie jej współwłaścicielem, dzięki czemu dysponuje głosem umożliwiającym kształtowanie jej działalności. SKOK-i oferują korzystne produkty i usługi finansowe. Ich działalność stanowi alternatywę dla oferty bankowej i ochronę przed często lichwiarską ofertą firm parabankowych.

Zasady działania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych są nieco bardziej wyważone niż działania banków nastawionych głównie na zysk. Jakość usług oferowana przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, ich różnorodność, jest zbliżona do systemu bankowego, ale filozofia kreowania produktów, polityka działania jako spółdzielnia - nie tylko w sferze biznesowej, ale i zaspokajania potrzeb społecznych ich członków - to coś zupełnie odmiennego. Placówka SKOK-u nie jest tylko miejscem do zarabiania pieniędzy. To przede wszystkim rzetelna i pomocna obsługa i indywidualne podejście do każdej osoby zwracającej się po pomoc.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze