W jakim kolorze działa twój mózg?

2021-11-20 14:32
 mózg w pracy
Autor: MATERIAŁY PRASOWE mózg w pracy

Choć na charakter i osobowość składa się wiele czynników, niepodważalny wpływ na nasz sposób myślenia ma ewolucja i jej znaczenie dla ludzkiego mózgu. Dowiedz się, jak wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu i karierze zawodowej.

Fundamenty wiedzy w tej dziedzinie położył w latach 70. i 80. ubiegłego wieku amerykański neurobiolog, profesor Paul D. MacLean. Dyrektor Instytutu ds. Ewolucji i Zachowania Mózgu przy Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego zajmował się badaniami nad mechanizmami działania mózgu. W trakcie swojej pracy odkrył, że ten narząd zachował kluczowe cechy z różnych okresów ewolucyjnych. Zjawisko to opisał jako „trójdzielny mózg”. MacLean wprowadził pojęcie trzech struktur mózgu – kresomózgowia, międzymózgowia i pnia mózgu. W zależności od tzw. biostruktury mózgu, przeważnie jeden z tych obszarów jest mocniej rozwinięty od pozostałych – to z kolei przekłada się na zachowania i charakter danej osoby.

Złote Laury 2021. Szefowa Luxmedu o otrzymaniu nagrody firmy 30-lecia

Odkrycie MacLeana przyczyniło się do powstania metodologii STRUCTOGRAM®, która w umowny sposób przypisuje inny kolor każdej z trzech struktur mózgu. Empatyczny i intuicyjny pień mózgu oznaczono kolorem zielonym, emocjonalne i energiczne międzymózgowie czerwonym, a racjonalne kresomózgowie niebieskim.– Choć może się wydawać, że w dość prosty sposób jesteśmy w stanie posegregować ludzi do odpowiednich szufladek, w rzeczywistości STRUCTOGRAM® pozwala na dogłębną analizę, która wykracza poza trzy podstawowe struktury mózgu. Dzięki niemu możemy zidentyfikować aż 412 różnych biostruktur. Nie wszystkie osoby z „zielonym kolorem mózgu” będą kierować się w życiu intuicją. Teoria trójdzielnego mózgu zakłada, że każdy z nas posiada obszar najsilniejszy, tzw. dominantę. Pozostałe określa się mianem subdominanty i deficytu, w zależności od tego, w jakim stopniu są rozwinięte. Dopiero dzięki specjalnym testom jesteśmy w stanie ustalić, jak pracują dane części mózgu i jak możemy to wykorzystać zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym – wyjaśnia Sebastian Stankiewicz ekspert, członek zarządu spółki CSC Global Education SA, która zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży MLM i direct selling w Polsce i na świecie. Jest także wyłącznym Master Trainer STRUCTOGRAM® na rynku amerykańskim.Dlaczego warto skorzystać z programu?Należy pamiętać, że STRUCTOGRAM® to nie tylko narzędzie czy metoda, ale również kompleksowy system szkoleniowy wykorzystywany przez licencjonowanych trenerów jako fundament szkoleń dla menadżerów, handlowców lub osób chcących rozwinąć swoje umiejętności w zakresie komunikacji, budowania zespołu, zarządzania stresem czy przywództwa.– Szkolenia korzystające ze STRUCTOGRAMU® opierają się na czterech krokach. Pierwszym z nich jest poznanie siebie, zarówno swoich silnych stron, jak i własnych ograniczeń i deficytów. Następnie możemy przejść do drugiego etapu – wiedzy o kliencie. Ponieważ jesteśmy w stanie rozpoznać strukturę osobowości drugiej osoby, nie tylko łatwiej się nam komunikować, ale również zrozumieć. Trzecim krokiem jest wiedza na temat produktu i tego, w jaki sposób możemy wiarygodnie przedstawić jego zalety. Czwarty etap to nabywanie umiejętności z zakresu budowania zespołu i przywództwa, czyli relacji międzyludzkich – wyjaśnia Sebastian Stankiewicz z CSC Global Education.W ostatnich latach STRUCTOGRAM® zaczął być wykorzystywany w szkoleniach przez wielkie, globalne korporacje. W Polsce również metodologia dynamicznie się rozwija, a coraz więcej osób decyduje się na szkolenia ze względów osobistych – dla głębszego zrozumienia samego siebie czy polepszenia relacji z bliskimi.

- Na naszym rodzimym rynku zainteresowanie szkoleniami opartymi o STRUCTOGRAM® rośnie. To świetna metoda pozwalająca zwiększyć swoje kompetencje zawodowe, nabyć lub pogłębić umiejętności przywódcze i w pełni wykorzystać swój potencjał. Uzyskanie certyfikatów przez specjalistów zarówno w Polsce, jak i w USA to wielki sukces, dzięki któremu będziemy mogli dalej przekazywać tak przydatną wiedzę – komentuje informuje Andrzej Cichocki z CSC Global Education, Trainer STRUCTOGRAM®.

Sonda
Czy odbierasz telefon od szefa poza godzinami pracy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze