Aktualizacja we wrześniu. Stary telefon nada się tylko do kosza

2021-08-02 13:25

Google ogłosiło aktualizację swojego systemu zaplanowaną na 27 września. Od jej wprowadzenia, użytkownicy starszych wersji Androida nie mogą liczyć na wsparcie sytemu. W niektórych przypadkach wystarczy aktualizacja do nowszej wersji, ale w starszych modelach telefonów, nie będzie to możliwe. Na nieaktualnym systemie nie będzie można się zalogować w aplikacjach Google, czy ściągać nowych (przez sklep Play). W efekcie użytkownicy bardziej wiekowych aparatów nie skorzystają z usług takich jak Gmail, Youtube czy Mapy.

Google wycofuje wsparcie dla starszych wersji Androida

Google rozesłało maile do użytkowników telefonów, na których wciąż zainstalowana jest wersja Android 2.3.7 lub starsza. Firma ogłosiła, że nie będzie dłużej wspierała wersji 1.0, 1.1, 1.5 Cupcake, 1.6 Donut, 2.0 Eclair, 2.2 Froyo oraz 2.3 Gingerbread. Użytkownicy nie będą mogli bezpośrednio korzystać z aplikacji Google. Dostęp do usług będą mieli jedynie za pośrednictwem przeglądarki w telefonie. 

ZOBACZ: Fatalna luka w popularnej przeglądarce Google Chrome! Koniecznie ją zaktualizuj

Odłóż telefon i żyj. Ważna zmiana w przepisach drogowych

Na starym telefonie nie skorzystasz z aplikacji Google

Jeśli po 27 września spróbujemy zalogować się do aplikacji Google na Androidzie 2.3.7 lub starszym, otrzymamy informację, że nazwa użytkownika, lub hasło są nieprawidłowe (nawet jeśli wprowadzimy je poprawnie). Będziemy mieli problem nie tylko z logowaniem, ale także z usunięciem konta, stworzeniem nowego, zmianą hasła, czy przywróceniem urządzenia do ustawień fabrycznych. Oczywiście czynności dotyczące kont Google możemy wykonywać z poziomu nowszego telefonu, czy komputera.

Co więcej, mając starą wersję Androida, zostaniemy pozbawieni możliwości zalogowania się w sklepie Google Play, więc i instalowania innych aplikacji. Oczywiście dalej będzie istniała możliwość wgrania pliku w formacie .apk, jednak takie oprogramowanie pozbawione jest weryfikacji przez Google i może zawierać wirusy. Sama firma tłumaczy, że przestaje udzielać wsparcia starszym wersjom, właśnie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników.

Sonda
Czy używasz Android Auto lub Apple CarPlay w swoim pojeździe

Google zaleca zakup nowszego urządzenia

System Android 2.3 Gingerbread wszedł na rynek jeszcze w 2010 roku, więc wycofanie wsparcia uderzy głównie w użytkowników blisko 11-letnich aparatów. Zwłaszcza że już rok później Google wprowadziło wersję 3.0 Honeycomb. Obecnie starsze wersje Androida można spotkać głównie na wiekowych tabletach i w telefonach użytkowanych przez seniorów. Firma Google w przypadku braku możliwości zaktualizowania systemu do bardziej aktualnej wersji, zaleca wymianę urządzenia na nowsze.

Najnowsze