Zacznij działać na Słowacji

2012-12-18 3:00

Niskie koszty pracy, dogodne położenie w środku Europy oraz przejrzysty system podatkowy to najważniejsze zalety skłaniające polskich przedsiębiorców do otwierania firm na Słowacji.

Słowacki rząd stara się na różne sposoby zachęcać, zarówno własnych obywateli, jak i cudzoziemców, do zakładania działalności gospodarczej. Potencjalnym przedsiębiorcom sprzyjają podejmowane przez rząd działania mające na celu uproszczenie tej formy działalności. W czerwcu 2010 r. weszła w życie, w ramach realizacji programu zmniejszania obciążeń administracyjnych, ustawa o usługach na rynku wewnętrznym nowelizująca m.in. ustawę o działalności gospodarczej. Wprowadzone zmiany upraszczają procedurę i obniżają koszty związane z rozpoczęciem przez nowych przedsiębiorców działalności gospodarczej na własny rachunek, a także znacznie skracają czas oczekiwania na decyzję urzędu. Najistotniejszą zmianą jest uproszczenie wstępnego etapu związanego z zakładaniem własnego biznesu.

Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Słowacji na takich samych zasadach, jak obywatele tego państwa. Wszyscy potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak spełniać określone w ustawie o działalności gospodarczej ogólne warunki. Od przyszłych właścicieli firm wymaga się:

- pełnoletności,

- niekaralności za czyny umyślne.

Podobnie jak w Polsce w niektórych przypadkach dodatkowo konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia

Rejestracja samodzielnej działalności gospodarczej na Słowacji jest prosta i podobna do procedury polskiej. Nie ma obecnie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej (tzw. živnostenský list). W miejsce dotychczasowych pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej oraz pozwoleń na prowadzenie koncesjonowanej działalności zostały wprowadzone potwierdzenia o prowadzeniu działalności gospodarczej, ale wcześniej wydane dokumenty są nadal ważne. Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność na terenie Słowacji jako osoba fizyczna (również na zasadach samozatrudnienia), po zapoznaniu się z wymaganiami określonymi w ustawie o działalności gospodarczej, powinien udać się do dowolnego urzędu wojewódzkiego (Živnostensky úrad) i po prostu zgłosić fakt wykonywania działalności gospodarczej w Wydziale ds. Działalności Gospodarczej. Opłata za rejestrację firmy nie jest wysoka (5 euro) i wnosi się ją w postaci znaczków skarbowych, które można kupić na miejscu. Za rejestrację działalności rzemieślniczej i wolnej trzeba zapłacić nieco więcej, bo 15 euro. Dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest możliwość uzyskania wypisu z rejestru prowadzenia działalności gospodarczej w każdym wydziale ds. działalności gospodarczej na terenie Słowacji.

Rejestracja w punkcie

W ramach programu obniżania obciążeń administracyjnych na Słowacji w wydziałach ds. działalności gospodarczej funkcjonują pojedyncze punkty kontaktowe (PPK). W punkcie można otworzyć działalność gospodarczą, dokonać rejestracji podatkowej w urzędzie skarbowym oraz zarejestrować się w systemie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Punkty kontaktowe również bezpłatnie pośredniczą w uzyskaniu z Rejestru Karnego wypisu o niekaralności. Jedyna czynność, która obecnie nie jest jeszcze możliwa do załatwienia za pośrednictwem punktu, to rejestracja ubezpieczenia społecznego.

Bez zbędnej zwłoki

Przyszły przedsiębiorca może natychmiast rozpoczynać działalność, bo do czasu uzyskania potwierdzenia o prowadzeniu działalności gospodarczej może ją prowadzić na podstawie tzw. cichej zgody (tymczasowym dokumentem poświadczającym uprawnienia do prowadzenia własnego biznesu jest urzędowo potwierdzona kopia zgłoszenia działalności). Wydział ds. działalności gospodarczej ma obowiązek wydania potwierdzenia o działalności gospodarczej w terminie 5 dni, a potwierdzenie o prowadzeniu działalności gospodarczej jest wydawane na czas nieokreślony. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w szerszym zakresie, nie musi się starać o pozwolenie na każdy rodzaj swojej działalności, Wydział ds. działalności gospodarczej wydaje tylko jedno potwierdzenie określające wszystkie rodzaje działalności. Ułatwieniem dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą jest też możliwość składania do wniosku o wydanie potwierdzenia załączników w postaci kopii dokumentów (oryginały i potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie oraz tłumaczenia wymagane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach).

Rodzaje działalności

Na Słowacji nie ma obecnie działalności, która wymagałaby uzyskania pozwolenia. Obowiązek posiadania pozwolenia na prowadzenie koncesjonowanej działalności gospodarczej (tzw. koncesna listina) został zniesiony od 1 czerwca 2010 roku. Pozostaje jedynie działalność gospodarcza, wolna, wiązana i rzemieślnicza. Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić na Słowacji działalność rzemieślniczą, musi wykazać się posiadaniem uprawnień zawodowych oraz udokumentować 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu danego zawodu. Od czerwca 2010 roku zostały wprowadzone nowe kategorie działalności rzemieślniczej (np. dekarz, manikiurzystka). Do prowadzenia działalności wiązanej konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, a w przypadku działalności wolnej wystarczy spełnienie warunków ogólnych.

Transgraniczny dostawca usług

Istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorców zagranicznych zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą na Słowacji jest wprowadzenie pojęcia transgranicznego dostawcy usług. To przedsiębiorca, który ma swoją siedzibę w Polsce lub innym kraju członkowskim UE, a swoje usługi świadczy na Słowacji sporadycznie. Transgraniczny dostawca usług może świadczyć usługi na terenie Słowacji, pod warunkiem że spełnia wymogi określone dla danej usługi w kraju pochodzenia. Przed pierwszą dostawą usługi dostawca jest zobowiązany do okazania uwierzytelnionej kopii dokumentu o kwalifikacji i praktyce zawodowej. Usługodawca jest także zobowiązany do posiadania dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczenia tych samych usług w kraju pochodzenia oraz dokumentu potwierdzającego, że jego działalność nie została ograniczona lub zabroniona.

Wciąż warto mieć biznes u naszych sąsiadów

Warto jeszcze wspomnieć, że stawka podatku od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług została ustalona liniowo i wynosi 19 proc. Niestety, będzie ona obowiązywała tylko do końca 2012 roku, bo słowacki parlament właśnie zdecydował o odejściu od podatku liniowego - od przyszłego roku lepiej zarabiający będą płacić 25 proc. podatku, zamiast dotychczasowych 19 proc., a firmy 23 procent. Pozostają inne korzyści np. - wydatki na cele reklamowe są uznawane za koszty podatkowe, nie ma także podatku od zysków kapitałowych. Atutem, z punktu widzenia właścicieli firm, są także niższe koszty pracy - np. krótszy urlop wypoczynkowy, stosunkowo niska płaca minimalna czy też możliwość zatrudnienia na czas określony do dwóch lat.

Najnowsze