Ranking Kont Osobistych

i

Autor: Shutterstock Jak wybrać konto osobiste?

Załóż spółkę przez Internet

2016-06-13 11:52

Chcesz szybko i bez zbędnych formalności założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ? Zarejestruj ją przez Internet. Warto wybrać taką formę powołania firmy, zwłaszcza, że od 1 kwietnia 2016 roku weszły w życie dodatkowe ułatwienia. Obecnie drogą elektroniczną możemy nie tylko zarejestrować spółkę, ale także wprowadzić zmiany w umowie, podwyższyć kapitał czy podjąć uchwałę.

Założenie spółki z o.o. jest to możliwe od 1 stycznia 2012 roku. To duże udogodnienie dla startujących w biznesie, którzy zdecydują się na taką formę prowadzenia swojej firmy. Wcześniej do założenia spółki zoo niezbędna była wizyta u notariusza i sporządzenie aktu notarialnego, co dodatkowo wiązało się z kosztami. Obecnie przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość zarejestrowania spółki w sposób uproszczony, przez Internet, bez udziału notariusza - w trybie S24. W ramach tej procedury umowa spółki tworzona jest przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a wszystkie dokumenty potrzebne do zarejestrowania spółki są generowane automatycznie przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Na tej stronie, w zakładce „Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy" możemy złożyć elektroniczny wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24. Procedura jest prosta i szybka – firmę można zarejestrować w ciągu 24 godzin. W dodatku nie trzeba osobiście stawiać się w sądzie rejestrowym. Sąd ma 1 dzień na zapoznanie się z dokumentami i ich zaakceptowanie. Jeśli stwierdzi, że istnieją przeszkody, uniemożliwiające dokonanie wpisu, wzywa do ich usunięcia i potem ma 7 dni na jego kolejne rozpatrzenie.

Mniej biurokracji
Przy e-rejestracji (S24) od 1 grudnia 2014 r. obowiązuje zasada tzw. jednego okienka. Nie musimy już składać odrębnych wniosków do urzędu statystycznego, urzędu skarbowego czy zgłaszać firmę do ZUS. To sąd rejestrowy musi przesłać wszystkie dane do urzędu skarbowego, natomiast NIP i REGON nadawane są automatycznie, Dzięki pełnej integracji systemu teleinformatycznego KRS z Centralnym Rejestrem Podmiotów – Krajową Ewidencją Podatników (CRP-KEP) dane są przesyłane między tymi systemami automatycznie. Informacja o nadaniu NIP i REGON przesyłana jest droga elektroniczną z urzędowych rejestrów do KRS i następuje wpis do rejestru.

Konieczne konto
Zanim jednak przystąpimy do składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy, trzeba najpierw założyć indywidualne konto w systemie teleinformatycznym eMS. eMS jest elementem systemu usług elektronicznych Ministerstwa Sprawiedliwości, który umożliwia przedsiębiorcom i osobom fizycznym bezpłatny dostęp do informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym za pośrednictwem Internetu. Do korzystania z procedury eMS wystarczy dostęp do Internetu i komputer z zainstalowana przeglądarką ). Żeby założyć konto, należy wpisać login i hasło, które będą służyć jako tzw. zwykły podpis elektroniczny. Po zarejestrowaniu w systemie pojawia się możliwość założenia spółki z użyciem wzorca umowy. W procesie rejestracji w trybie S24 każdy ze wspólników musi posiadać aktywne konto w systemie eMS , wszyscy powinni znajdować się przy tym samym komputerze a także pamiętać swoje aktualne loginy i hasła, żeby móc elektronicznie podpisać wniosek i zatwierdzić rejestrację spółki.

Krok po kroku
1. Wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

2. Kliknąć w zakładkę „rejestracja spółki z o.o. w 24h". Kliknięcie w tę zakładkę przekierowuje na stronę, która umożliwia założenie konta w systemie teleinformatycznym.

3. Założyć konto w systemie teleinformatycznym.
Żeby zarejestrować spółkę on line konieczne jest założenie i aktywowanie przez wspólników i osoby reprezentujące spółkę indywidualnego konta w systemie eMS

4. Przygotować informacje niezbędne do zarejestrowania spółki takie jak:
- nazwa rejestrowanej spółki (pole w formularzu „firma spółki")
- dane adresowe spółki (można podać w systemie adres strony internetowej oraz e-mail rejestrowanej spółki – po dokonaniu wpisu dane są widoczne w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)
- właściwy sąd rejestrowy według siedziby spółki (wybieramy z listy rozwijanej w systemie)
- lista wspólników, lista stawających, członków organów zarządczych spółki oraz oddziałów (jeśli dotyczy danej spółki)

5. Wpisać dane, o które prosi system teleinformatyczny.
Do formularzy i dokumentów należy wprowadzić niezbędne dane związane z rejestracją spółki Nie musimy przy tym sami dobierać właściwych formularzy. Wystarczy wprowadzić kolejno wymagane dane do wskazanych okienek systemu eMS.

6. System generuje wszelkie dokumenty.
Gdy wypełnimy wszystkie formularze, system eMS pokaże listę dokumentów, które maja być wygenerowane – np. umowę spółki, listy wspólników, oświadczenie o wniesieniu wkładu,wnioski KRS; Przed podpisaniem, każdy z wygenerowanych dokumentów widniejących na liście, można wyświetlić i zweryfikować jego treść. Na tym etapie, w przypadku wykrycia jakichkolwiek błędów, istnieje możliwość dokonania poprawek.

7. Podpisz dokumenty podpisem elektronicznym
Wszystkie osoby wypełniające wniosek o rejestrację muszą podpisać podpisem elektronicznym zwykłym (przez podanie nazwy użytkownika i hasła) dokumenty wygenerowane przez system. System automatycznie informuje, jakie dokumenty powinna podpisać dana osoba. Podpisane dokumenty należy pobrać z systemu, zweryfikować i zapisać na komputerze.

8. Uiścić opłaty sądowe od wniosku o wpis do KRS.
Po weryfikacji dokumentów pozostaje opłacić wniosek w systemie eCard.
- wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – 250 zł
- opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 100 zł
- opłata manipulacyjna eCard

Po opłaceniu wniosek o rejestrację spółki z o.o. jest przesyłany droga elektroniczną do sądu właściwego terytorialnie. Sąd bada i weryfikuje wniosek, sprawdza formę i treść dokumentów i jeśli nie ma zastrzeżeń wydaje postanowienie o rejestracji spółki z o. o. Wpis do KRS na podstawie postanowienia sądu rejestrowego powinien nastąpić w ciągu 24 godzin. W terminie 7 dni od daty wpisu spółki do KRS mamy obowiązek wpłacić kapitał zakładowy (nie może to być aport rzeczowy, a wyłącznie wkład pieniężny). Minimalna wysokość w spółce z o.o. to 5 tys. zł).

Pamiętaj o terminach
* w sądzie rejestrowym – w ciągu 7 dni od wpisu złożyć oświadczenie wszystkich członków zarządu potwierdzające wniesienie wkładów pieniężnych – 40 zł
* w urzędzie skarbowym
- w ciągu 21 dni złożyć NIP-8
- w ciągu 14 dni złożyć deklarację PCC-3 (podatek od czynności cywilnoprawnych)

Najnowsze