Załóż firmę w Czechach

2012-12-04 3:00

Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Czechach doceniają niskie stawki podatku dochodowego, niższy VAT, bardziej sprzyjające pracodawcom przepisy prawa podatkowego i prawa pracy.

Stawka podatku dochodowego w Czechach wynosi 15 proc. (osoby fizyczne) i 19 proc. (osoby prawne), podatku VAT - 20 proc. (przy wyższej kwocie są zwolnienia od tego podatku). Warto także pamiętać o korzystnych postanowieniach umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez te kraje z Polską. Do tego dochodzą jeszcze: niższy podatek od dywidend (15 proc.) oraz korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania (np. zwolnienie przychodów z działań proekologicznych) czy też odliczeń (np. 100 proc. wydatków na badania i rozwój). Uproszczona jest również ewidencja księgowa dla przedsiębiorców. Warto również wspomnieć o tzw. Czech Pointach, czyli miejscach kontaktowych z administracją państwową, umożliwiających m.in. uzyskiwanie urzędowych wypisów z wszelkich rejestrów i ewidencji.

Polacy jak Czesi

Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach jak obywatele tego państwa. Wszyscy potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak spełniać określone w ustawie o działalności gospodarczej ogólne warunki:

ukończenie 18. roku życia,

zdolność do czynności prawnych,

niekaralność potwierdzona wypisem z rejestru karnego.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienie do jej wykonywania w Czechach.

Ze względu na formę nabywania uprawnień wyodrębnia się dwa rodzaje działalności gospodarczej: zgłaszaną i koncesjonowaną. Natomiast działalność zgłaszana może być: wiązana, wolna lub rzemieślnicza.

Rejestracja firmy

Wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz spełnienie ogólnych warunków określonych w ustawie o działalności gospodarczej. Zgłoszenie do ewidencji można złożyć osobiście w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Živnostenský úřad) w tzw. Centralnym Punkcie Rejestracyjnym (Centrální registrační místo - CRM) lub wysłać pocztą, ewentualnie e-mailem z podpisem elektronicznym. Można też dokonać zgłoszenia osobiście w jednym z punktów kontaktowych czeskiej administracji publicznej - Czech Poincie.

Jakie dokumenty

Oprócz spełnienia warunków ogólnych należy przedstawić:

wypełnione zgłoszenie rejestracyjne (jednotný registrační formulář - JRF), za pośrednictwem którego można jednocześnie dokonać rejestracji podatkowej, rejestracji do obowiązkowych ubezpieczeń oraz rejestracji w urzędzie pracy. Formularz można uzyskać w którymkolwiek urzędzie CRM lub w Internecie na stronie www.mpo.cz;

zaświadczenie stwierdzające tytuł własności lub prawo do użytkowania obiektów lub lokali, w których wykonywana będzie działalność gospodarcza, o ile nie jest to miejsce zamieszkania wnioskodawcy;

dokument o zapłaceniu opłaty administracyjnej - 1000 CZK przy pierwszej rejestracji, 500 CZK przy rejestracji następnych działalności.

Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach musi też przedstawić zaświadczenie, że nie ma zaległości podatkowych (jeśli prowadzi lub prowadziła na terytorium Republiki Czeskiej działalność gospodarczą) oraz zaświadczenie, że nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne, socjalne i fundusz zatrudnienia.

W przypadku rejestracji działalności rzemieślniczej, oprócz spełnienia warunków ogólnych, przedsiębiorca zobowiązany jest do przedłożenia odpowiednich świadectw lub zaświadczeń o wykształceniu kierunkowym lub o odbytej praktyce.

Rodzaj działalności

Wymagania wobec przyszłych przedsiębiorców różnią się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i potrzebnych kwalifikacji.

Ze względu na formę nabywania uprawnień wyodrębnia się dwa rodzaje działalności gospodarczej:

zgłaszaną - prawo do ich wykonywania powstaje na podstawie zgłoszenia i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

koncesjonowaną - prawo do wykonywania powstaje po udzieleniu koncesji.

Działalność zgłaszana (niepotrzebne jest pozwolenie) dzieli się na trzy typy: wiązaną, wolną i rzemieślniczą. Działalność wiązana

Do jej wykonywania wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Obejmuje m.in.:

produkcję papierosów i przetwórstwo tytoniu;

produkcję i przetwórstwo paliw i smarów;

produkcję niebezpiecznych substancji chemicznych oraz ich sprzedaż;

manipulację z niebezpiecznymi odpadami;

usługi projektowe w budownictwie;

usługi budowlane, remonty i wyburzenia;

doradztwo księgowe, prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji podatkowej;

przeglądy i rewizje urządzeń technicznych;

dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację;

przewodnictwo wysokogórskie;

ratownictwo wodne;

czynności w zakresie kultury fizycznej i sportu;

usługi w zakresie opieki nad dziećmi do lat trzech;

Działalność wolna. Do jej wykonywania nie są potrzebne żadne specjalne uprawnienia. Obejmuje większość rodzajów działalności, m.in:

hurt, detal, pośrednictwo w handlu oraz usługach;

usługi w zakresie doradztwa informacyjnego i oprogramowania komputerów;

usługi najmu i administracji nieruchomości;

usługi w zakresie tłumaczeń;

usługi marketingowe i doradcze.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze