Zero złotych za internet

2013-09-03 4:00

Internet w twojej firmie generuje wysokie rachunki, a ty szukasz oszczędności? Możesz korzystać z sieci za darmo. Na rynku nie brakuje firm, które oferują go bezpłatnie. Wystarczy zapoznać się z ich propozycją i zadecydować.

Darmowy Internet to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ale nie oznacza to, że niewielka firma nie może z tego dobrodziejstwa skorzystać.

Prosto z Unii

Na rynku pojawiają się firmy oferujące darmowe korzystanie z Internetu. Udostępniają one łącza na różnych zasadach. Jednym ze sposobów jest tzw. Internet unijny. Na czym to polega? Firma uruchamiająca usługę darmowego bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu pozyskuje pieniądze z Unii Europejskiej i w ramach konkretnego projektu rozbudowuje całą infrastrukturę oraz uruchamia sieć telekomunikacyjną, z której można korzystać za darmo przez określony czas (zwykle są to 2 lata).

Jak się podłączyć

Aby skorzystać z darmowego Internetu, trzeba odpłatnie wypożyczyć sprzęt odbiorczy od danej firmy, wnieść opłatę aktywacyjną i ponieść koszty instalacji urządzenia. Koszt tej operacji waha się od ok. 1 tys. do ok. 2,5 tys. zł. W zamian klient przez 2 lata bezpłatnie korzysta z Internetu. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie odbiorcze nie jest własnością klienta. Opłata pobrana za użyczenie modemu jest kaucją i powinna zostać zwrócona klientowi po zakończeniu współpracy. Trzeba jednak uważać. W regulaminie świadczenia usługi może się czaić informacja o tym, że jeśli klient zerwie umowę przed czasem lub wypożyczone mu urządzenia nie zostaną oddane w odpowiednim stanie technicznym, to kaucja nie zostanie mu zwrócona.

Operatorzy unijnego Internetu zwykle nie stosują ograniczeń: sesja nie jest przerywana, nie ma filtrowania portów ani limitów transferu. Oferta jest taka sama we wszystkich regionach, w których dana firma posiada sieć.

Internet z karty

Można skorzystać też z propozycji firmy, która nie wypożycza całego oprzyrządowania, tylko wyłącznie kartę SIM umieszczaną w określonym modemie czy innym urządzeniu służącym do transferu danych. Ale uwaga: do tego celu raczej nie posłużą małe modemy udostępniane przez operatorów sieci komórkowych, gdyż mogą mieć założoną blokadę.

W tym przypadku za sam Internet klient nie płaci, ale za kartę pobierany jest depozyt wysokości ok. 20 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wysyłki karty SIM przez operatora (ok. 7 zł). Jednak i tutaj trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. W regulaminie jednej z firm czytamy, że każdorazowe nieprzerwane i bezpłatne połączenie z siecią Internet nie przekracza jednorazowo 60 minut, licząc od momentu nawiązania takiego połączenia. W przypadku firm oferujących karty SIM darmowy dostęp do sieci jest możliwy przez okres dwóch lub trzech lat.

Kruczki w umowach

Zanim zdecydujesz się na bezpłatny Internet dostępny z wypożyczonego modemu czy karty SIM, dokładnie przeczytaj regulamin operatora i umowę, którą zamierzasz z nim zawrzeć. Niekiedy jest ona zastępowana wnioskiem o wypożyczenie urządzenia i dostępu do sieci. Należy też uważać na kruczki dotyczące okresu świadczenia usługi za darmo, zasad zwrotu kaucji i opłat aktywacyjnych. Ważny też jest obszar, jaki obejmuje swoją działalnością dana firma. Może się okazać, że w związku ze słabym zasięgiem Internet będzie działał wolno, z przerwami lub w ogóle nie będzie można się połączyć z siecią. Obszar działalności danego operatora można sprawdzić na mapach zamieszczanych na jego stronie internetowej.

Wykorzystaj Wi-Fi

Z darmowego Internetu można też korzystać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do darmowego Wi-Fi. To propozycja przede wszystkim dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają własnego biura i pracują w kawiarniach, hotelach czy na świeżym powietrzu. Taką możliwość ma większość mieszkańców dużych miast, którzy pracują na przenośnych urządzeniach (laptopy, notebooki). Hotspoty (z ang. gorące punkty) są instalowane najczęściej w restauracjach, hotelach, na lotniskach, w bibliotekach, a nawet w parkach i galeriach handlowych. Spotykane są również hotspoty prywatne udostępniane przez firmy swoim gościom lub klientom. Umożliwiają one posiadaczom komputerów i przenośnych urządzeń podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa zwykle jest bezpłatna.

Sieć socjalna

Właściciele restauracji czy kawiarni oferując swoim klientom bezpłatną sieć, mogą mieć z tego tytułu dodatkowe korzyści. Takie możliwości daje np. Social WiFi, dzięki któremu przedsiębiorca może nawiązać kontakt ze swoimi klientami i informować ich o różnych promocjach czy imprezach. Przekształcenie Wi-Fi w taką platformę nie jest skomplikowane. Wystarczy do rutera podłączyć urządzenie Social WiFi. Wówczas klienci, którzy będą chcieli skorzystać z Internetu, będą musieli zalogować się za pomocą serwisu społecznościowego lub swojego e-maila. W ten sposób zostawią swoje dane kontaktowe, które posłużą do dalszej komunikacji z nimi. Roczny koszt całej usługi, jaki poniesie właściciel lokalu, to ok. 1 tys. zł.

Im mniej komputerów, tym lepiej

Darmowy Internet przeważnie podłączany jest do jednego komputera. Przedsiębiorstwa dysponujące kilkoma urządzeniami musiałyby wypożyczać kartę lub modem do każdego komputera osobno, co już mogłoby okazać się nieekonomiczne. W przypadku większych firm lepiej zapoznać się z ofertą sieci telefonii komórkowej skierowaną specjalnie do firm. Można i tam znaleźć tanie, promocyjne usługi.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze