Świetny czas dla mrożonek
Rynek żywności mrożonej od lat notuje stabilne wzrosty. Według raportu Gemius, Polacy rocznie kupują 92 mln kg produktów tego typu, wydając na nie około 770 mln zł. Mrożone warzywa i owoce są obecne w menu prawie 70 proc. gospodarstw domowych. Pozytywnego trendu nie przerwała pandemia: w czasie lockdownu (okres od początku obostrzeń do połowy maja ubiegłego roku) odnotowano wzrost sprzedaży mrożonych produktów tj. owoce, warzywa, ale również gotowe dania, ryby, mięso, na poziomie 15 proc. w stosunku do analogicznego sprzed roku. Na wysokim poziomie stoi nie tylko zapotrzebowanie na produkty o dłuższym terminie przydatności, ale także ich produkcja. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez GUS, w 2020 roku wyprodukowano nad Wisłą 511 tys. ton warzyw mrożonych, co stanowiło 97,9 proc. produkcji z tego samego okresu roku 2019 oraz 329 tys. ton mrożonych owoców (włączając orzechy) – czyli 91,8 proc. poziomu produkcji w tej kategorii w roku 2019.
ZOBACZ: Polomarket dowozi e-zakupy do kolejnych miast i otwiera nowe sklepy!
Polacy zauważają zalety mrożonekWzrosty w kategorii żywności mrożonej wyraźnie wskazują na to, że Polacy coraz chętniej wybierają ją do przygotowania codziennych posiłków oraz dostrzegają jej zalety. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat aż 46,3 proc. respondentów stwierdziło, że decyduje się na tego typu produkty, ponieważ mrożenie stanowi naturalną metodę konserwacji żywności. Coraz więcej konsumentów, zwłaszcza w czasie pandemii, zmieniło swoje nawyki żywieniowe i zaczęło zwracać uwagę na to, aby jedzenie było nie tylko smaczne, ale także pełnowartościowe i zdrowe. We wspomnianym badaniu Biostatu 41,3 proc. respondentów wskazało, że doceniają mrożonki za to, że zachowują wartości odżywcze i walory smakowe przez długi czas. W odróżnieniu do świeżych owoców i warzyw, te w zamrożonej formie można bezpiecznie przechowywać od 3 do nawet 12 miesięcy. Kolejnym najpopularniejszym powodem, dla którego Polacy cenią mrożonki jest możliwość uniknięcia wyrzucania przeterminowanej żywności.
– Marnowanie jedzenia niestety wciąż jest dużym problemem nie tylko w naszym kraju, ale globalnie - twierdzi Stan McGowan z Foods Brothers. - W każdej sekundzie do kosza trafia 150 kg żywności, co rocznie daje prawie 5 mln ton wyrzuconego jedzenia. To, że społeczeństwo zauważa ten problem i podejmuje świadome kroki, które pozwalają go pomniejszać, to bardzo pozytywny znak dla naszej planety. Bardzo cieszy nas fakt, że żywność mrożona, która z niewiadomych powodów została owiana złą sławą, od kilku lat zyskuje coraz większe grono zwolenników – mówi Stan McGowan z firmy Foods Brothers, dystrybuującej mrożone zamienniki mięsa światowych marek.
Podobny trend widoczny za granicą
Bum na mrożonki widoczny jest także na rynkach zagranicznych. Jaskrawym tego przykładem jest Wielka Brytania, gdzie jak twierdzi Brytyjska Federacja Mrożonej Żywności, konsumenci kupują więcej mrożonek niż kiedykolwiek wcześniej, a ożywienie w tym sektorze rynku będzie widoczne także po pandemii. Tylko w zeszłym roku brytyjscy klienci wydali dodatkowe 872 mln funtów na produkty mrożone różnego typu, czyniąc z mrożonek jedną z najszybciej rozwijających się kategorii żywności, drugą po alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez Kantar Worldpanel oraz IGD wartość brytyjskiego rynku mrożonek wynosi obecnie 7,21 mld funtów, przy wzroście o 13,8 proc. w porównaniu ze sprzedażą w roku poprzednim. Wzrost w sektorze mrożonek był zdecydowanie bardziej wyraźny, niż w przypadku całkowitej sprzedaży artykułów spożywczych (11,3 proc.) oraz świeżych i chłodzonych produktów (9,3 proc.). Co ciekawe, to nabywcy z pokolenia Z (urodzeni w latach 1997-2012) są statystycznie o 23 proc. bardziej skłonni do kupna mrożonek, ponieważ przyciąga ich wygoda i smak rosnącego asortymentu produktów wegetariańskich i wegańskich tej kategorii.