Co dalej z 500 plus?

i

Autor: Pixabay.com

500 plus DLA WYBRANYCH. Kto dostanie pieniądze?

2021-08-18 15:11

500 plus ma przejść znaczne zmiany. Do tej pory rozpatrywaniem wniosków zajmowały się samorządy, a od nowego roku obowiązki te przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że proces zostanie całkowicie przeniesiony do internetu. Jak pisze "Dziennik Gazety Prawnej", Rządowe Centrum Legislacji uważa, że zmiana może być zagrożeniem, bo nie wszyscy będą mieli dostęp do świadczenia. Chodzi przede wszystkim o osoby, zmagające się z wykluczeniem technologicznym i nieposiadające umiejętności cyfrowych. Brak możliwości otrzymania pieniędzy "do ręki" uniemożliwi niektórym rodzinom wypłatę z 500 plus.

500 plus przejdzie zmiany od początku 2022 roku. Część rodzin może być poszkodowana

Na pierwszy rzut oka przekazanie obsługi 500 plus z samorządu do ZUS nie ma większego znaczenia dla przeciętnego podatnika. Ot tyle, że będzie się rozliczał w innym urzędzie. Teoretycznie będzie nawet wygodniej, bo cały proces ma być poddany cyfryzacji. Wnioski można wypełnić i wysłać przez system PUE ZUS, z którym wiele osób już miało okazję się zapoznać. Jednak w "Dzienniku Gazety Prawnej" pojawiła się opinia Rządowego Centrum Legislacji, które ma wątpliwości, czy zmiana nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

ZOBACZ: Ujawniono, ile do dziś kosztował program 500 plus. Lepiej usiądź zanim to sprawdzisz

Przeszło 7 mld zł otrzymały dotąd rodziny z programu Rodzina 500 plus w województwie kujawsko-pomorskim

Przeniesienie programu 500 plus do systemu internetowego oznacza, że cyfrowe będą nie tylko wnioski, ale również pieniądze trafią do rodziców drogą internetową. Nie będzie możliwości odbioru ich w gotówce, więc osoby nie posiadające kont bankowych, lub zmagające się z wykluczeniem cyfrowym będą wykluczone z systemu świadczeń.

Nowe 500 plus w internecie. Prawnicy mają obawy, resort jest spokojny

RCL w "Dzienniku Gazety Prawnej" informuje, że ze powszechnego świadczenia nie skorzystają rodzice, którzy nie mają środków technicznych, ani kompetencji cyfrowych. Wszak rodzicami nie są tylko osoby w wieku 30-40 lat, ale także ludzie, którzy nie zostali wychowani w erze cyfrowej. Ponadto nie wszystkich stać na komputer i dostęp do internetu. Według RCL, obywatel ma prawo do odmowy wysłania dokumentów drogą internetową, a doręczenie elektroniczne jest dobrowolne.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że obecnie wielu rodziców wypełnia wniosek o świadczenie 500 plus przez internet. Dzięki cyfryzacji usługi uda się również zaoszczędzić pieniądze, bo aż 3,1 mld zł do 2032 roku. M.in. dlatego zmiana jest oceniana przez resort jako pozytywna.

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?

Skutki przeniesienia 500 plus do internetu

Według danych GUS z 2020 roku, komputer jest w 97,4 proc. gospodarstw domowych, w których są dzieci. Czyli 2,6 proc. rodzin nie ma podstawowego w dzisiejszych czasach sprzętu. To niski odsetek, jednak dane pokazują, że wciąż istnieje wykluczona grupa, która może mieć problem z uzyskaniem pieniędzy z programu 500 plus.

Ze zmiany mogą być niezadowoleni również urzędnicy, którzy obsługiwali świadczenia. Przeniesienie 500 plus do internetu może doprowadzić do zwolnienia nawet 12 tys. pracowników.

Najnowsze