Ile osób zaszczepionych na Podkarpaciu? Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w całej Polsce

i

Autor: KitzD66/pixabay.com Ile osób zaszczepionych na Podkarpaciu? Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w całej Polsce

Dializowani pacjenci w pierwszym etapie szczepień przeciw Covid-19

2021-02-02 5:56

Zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym osoby dializowane, miały otrzymać szczepionkę przeciw Covid-19 dopiero w drugim etapie planu szczepień.

Osoby dializowane znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Za sprawą apelacji sieci stacji dializ DaVita w listopadzie ub.r. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o włączeniu tej grupy pacjentów do pierwszego etapu szczepień.

Zmiana w programie szczepień

We Wrocławiu 20 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Dzięki tej korekcie w pierwszym etapie szczepień przeciw Covid-19 znajdą się nie tylko seniorzy 60+ i przedstawiciele służb mundurowych, ale także osoby przewlekle chore: pacjenci dializowani, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach i wentylowani mechanicznie.

Większa ochrona dializowanych pacjentów

Pacjenci dializowani są szczególnie narażeni na zakażenie (śmiertelność w Polsce na poziomie 25 proc.), a przebieg choroby jest ciężki.

– Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że pacjenci leczeni nerkozastępczo, dla których wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny, będą mogli zostać zaszczepieni już w pierwszym etapie planu szczepień. Cieszymy się, że Ministerstwo wzięło pod uwagę nasz apel i tą zmianą wyraziło ogromną troskę o życie i zdrowie pacjentów dializowanych – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyr. med. DaVita, nefrolog, adiunkt I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodka Dializ UM w Białymstoku.

Szczepienia medyków
Najnowsze