Sennik: EMERYTURA - znaczenie snu: emerytura

i

Autor: archiwum se.pl

Emerycie, nie musisz robić nic i pieniądze wpłyną. Prezydent podpisał ustawę

2021-09-06 13:27

Emeryci mają powody do radości, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma rozwiązać problem tzw. emerytur czerwcowych. Dzięki nowym przepisom, świadczeniobiorcy nie będą musieli składać żadnego wniosku. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska potwierdziła, że seniorzy automatycznie będą mieli przeliczane wypłaty, z uwzględnieniem waloryzacji kwartalnej. Zmiana ma dotyczyć osób, które osiągną wiek emerytalny w czerwcu 2022 roku, tych którym przyznano emerytury w czerwcu 2021 i rencistów, którzy otrzymali rentę po zmarłym członku rodziny po 31 maju 2021 roku.

Emeryci dostaną więcej pieniędzy i nie muszą nawet składać wniosku

"ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku" – przypomina szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. "Dzięki temu zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna" – wskazuje prezes ZUS.

ZOBACZ: Emerytury zagrożone! ZUS może je zawiesić. Jak tego uniknąć?

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

 ZUS wcześniej odradzał przechodzenie na emeryturę w czerwcu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że co roku doradzał klientom, aby – jeśli to możliwe – nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca.

"Nasze działania przynosiły efekty, ponieważ swoją decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie. W ostatnich dwóch latach (2018-2019) liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur" – wskazuje szefowa Zakładu.

Sonda
Czy ustawa o emeryturach czerwcowych cię dotyczy?

Przypomina, że w 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy, zgodnie z którymi dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu ubiegłego roku, emerytura była ustalana w ten sam sposób jak emerytura majowa, o ile to było to dla nich korzystniejsze.(PAP)

Najnowsze