14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią

i

Autor: Pixabay.com 14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią

Emerytura po 15 latach pracy! Tyle mogą otrzymać seniorzy

2021-08-09 10:56

Emerytura po 15 latach pracy brzmi absurdalnie, ale jest spora grupa szczęściarzy, którzy na takową mogli się jeszcze złapać. Wraz z początkiem 2013 roku weszła ustawa, która zmieniła przepisy emerytalne dla służb mundurowych, w tym wojska. Jednak ci, którzy pełnili służbę przed 31 grudnia 2012 roku, mogą przejść na emeryturę tylko po 15 latach pracy. Obecne warunki są nieco bardziej rygorystyczne, trzeba osiągnąć wiek 55 lat i mieć 25 lat służby. Jak to w służbach mundurowych, uposażenia emerytalne są dosyć wysokie. Sowitą sumę z "mundurówki" dostanie m.in. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, jako były Biskup Polowy.

Emerytura już po 15 latach, niektórzy mają sporo szczęścia

Wstępując do wojska, kosztem ryzyka zawodowego dostajemy korzystniejsze prawa emerytalne niż cywilni pracownicy. Na emeryturę możemy przejść już po osiągnięciu 55 roku życia i 25 lat służby. Osoby, które przyjęły się przed 31 grudnia 2012 roku, mają znacznie lepsze prawa emerytalne, bo zdążyli przed ustawą z 2013 roku. W związku z tym na emeryturę mogą przejść już po 15 latach służby. Są więc i tacy, co już przed 40stym rokiem życia mogą zostać emerytami. Płaca w wojsku najczęściej jest zależna od stopnia. Dokładniejsze dany opublikowało Ministerstwo Inrastruktury.

ZOBACZ: Nowe emerytury! Podwyżka nawet o 650 zł! Dla kogo?

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Średnie emerytury wojskowych według danych Ministerstwa Cyfryzacji

  • Szeregowi - 2130 zł brutto.
  • Podoficerowie - 2603 zł brutto.
  • Chorążowie - 3223 zł brutto.
  • Oficerowie młodsi 3418 zł brutto.
  • Oficerowie starsi 5105 zł brutto.
  • Generałowie aż 1211 zł brutto. 

Co ciekawe, abp. Sławoj Leszek Głódź dostanie nawet 18 tys. zł emerytury, bo z wojska odchodził ze stopniem Generała dywizji. To tylko część jego świadczenia emerytalnego, bo oprócz pieniędzy z MON, przysługuje mu emerytura biskupia.

Wysokość emerytury w wojsku zależy od wielu czynników

Ci którzy skorzystają ze swojego prawa emerytury po 15 latach służby nie dostaną zbyt dużo, bo ich świadczenie wyniesie jedynie 40 procent podstawy wynagrodzenia. Pełną emeryturę, wynoszącą 75 procent podstawy, przyjęci przed 2013 rokiem osiągną dopiero po 29 latach służby. Do tego osoby, które przyjęły się przed 1 stycznia 1999 roku, otrzymają dodatkowe lata do podstawy emerytury za wszystkie okresy składkowe (czyli również za pracę "w cywilu"). 

Natomiast żołnierze, którzy przyjęli się już po 31 grudnia 2012 roku, emeryturę podstawową, wysokości 60 procent wymiaru dostaną dopiero po 25 latach służby i osiągnięciu 55 roku życia. Kryterium wieku może zostać zniesione jeśli żołnierz np. został określony jako niezdolny do pełnienia służby. Wymiar emerytury wzrasta o 3 procent za każdy dalszy rok służby, a maksimum wynosi 75 procent wymiaru. Ponadto żołnierze pełniący służbę w czasie wojny oraz strefie działań wojennych za każdy miesiąc służby w takich warunkach mają doliczane 0,5 procent wymiaru.

Sonda
Czy po osiągnięciu praw emerytalnych, odejdziesz z pracy?

Podstawa wymiaru świadczenia emerytalnego w wojsku, wynosi średnie uposażenie żołnierza przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, które wskaże świadczeniobiorca. Jeśli jednak tego nie zrobi, emerytura będzie wyliczana na podstawie 10 kolejnych lat poprzedzających rok zwolnienia ze służby.

Najnowsze