Praca zdalna okazjonalna

i

Autor: Getty Images Praca zdalna okazjonalna, czyli home office na żądanie od 7 kwietnia 2023

Prawo pracy

Kontrowersyjne przepisy! Praca zdalna uwięzi pracowników w domu. Już nie wrócą do biura

2023-01-25 17:04

Nowe przepisy w prawie pracy dotyczące pracy zdalnej okazały się mieć dziwną "lukę", która "uwięzi" pracowników w domu. Osoby, które uzgodnią z pracodawcą wykonywanie swoich obowiązków zdalnie, nie będą mogli już pracować w biurze. Sprawa może trafić nawet do Trybunału Konstytucyjnego.

Pracujesz w pełni zdalnie? Nie będziesz miał możliwości powrotu do biura

Zmiany w Kodeksie pracy i innych powiązanych ustawach czekają już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W znowelizowanych przepisach znajdują się regulacje dotyczące pracy zdalnej

Według art. 67(22) par. 1 pracownik może wrócić do biura jeśli przeszedł na pracę do zdalną w trakcie zatrudnienia. Przez ten czas musi wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie pracy zdalnej i o przywrócenie poprzednich warunków pracy, oraz uzgodnić z drugą stronę termin powrotu (nie dłuższy niż 30 dni od otrzymania wniosku). Gdy nie będzie porozumienia, powrót następuje po 30 dniach.

Przepis dotyczy tylko osób, które zaczęły pracować zdalnie w trakcie zatrudnienia. Jeśli pracownik zaczął pracę w np. w pandemii, albo zaczęli od pracy zdalnej, to praca w biurze będzie niemożliwa, bo ustawodawca nie przewidział żadnego trybu pozwalającego pracownikowi przejście na pracę stacjonarną. 

Przepisy o pracy zdalnej są niekonstytucyjne?

Jak powiedziała portalowi prawo.pl Monika Gładoch prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, powinna istnieć możliwość złożenia wniosku o zatrudnienie w biurze, zamiast "skazywania" pracownika na zgodę pracodawcy na pracę w biurze. Oczywiście w sytuacji gdy jest to możliwe organizacyjnie, bo w trakcie pandemii wiele firm zmniejszyło biura i nie jest w stanie przyjąć wszystkich pracowników do pracy w biurze.

Jak wskazuje portal prawo.pl nowe przepisy mogą być niezgodne z Prawem Pracy ze względu na dyskryminujący charakter i nierówne traktowanie pracowników. Oczywiście ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta RP, więc Andrzej Duda m.in. w związku z tym przepisem może skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Najnowsze