garaż

i

Autor: Wiśniowski xxxx

Wzrost podatku za garaż

Masz garaż? W 2023 roku zapłacisz wyższy podatek

2022-08-17 17:17

Wzrośnie podatek od garaży! Inflacja w pierwszym półroczu 2022 roku według wyliczeń GUS wyniosła 11,8 proc. To oznacza, że właśnie o tyle w przyszłym roku zostanie podniesiona maksymalna stawka za podatek od nieruchomości. Gminy nie muszą co prawda naliczać najwyższej stawki podatkowej, ale mało prawdopodobne, aby tego nie zrobiły.

Podatek za garaż wzrośnie w 2023 rok. Przyczyną inflacja

Podatek za garaż, to właściwie podatek od nieruchomości, którego maksymalną stawkę co roku ustala się na podstawie danych o inflacji GUS. Wysokość opodatkowania (mieszczącą się w przedziale narzuconym przez rząd) ustalają samorządy, a wygląda na to, że w 2023 roku skorzystają z tej możliwości - ze względu na inflację, więc i rosnące koszty.

11,8 proc. inflacji oznacza wzrost maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że maksymalna wysokość podatku będzie zależna od rodzaju garażu. Inny podatek zapłacą osoby mające garaż przy domu, a inny posiadające oddzielny budynek.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Ile wyniesie podatek od garażu w 2023 roku?

Jak podaje portal prawo.pl, w przypadku garaży, które od strony formalnej są częścią budynku mieszkalnego podlegają stawce takiej samej jak budynek mieszkalny. Obecnie wynosi 0,89 zł za m kw. a w przyszłym roku wzrośnie do złotówki.

W przypadku garaży, które mają wyodrębnioną księgę wieczystą, stawka jest aż dziesięciokrotnie wyższa i wynosi 8,68 zł za 1 m kw. W związku ze wzrostem stawki od 2023 roku, powinna wynieść aż 9,70 zł za 1 m kw. 

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie podatku katastralnego zamiast podatku od nieruchomości?

Ile zapłacę za garaż?

Obowiązujące przepisy określają minimalne wymiary garażu, który powinien mieć minimalnie 2,5 m szerokości i 3 metry długości, czyli 12,2 m kw. Czyli w przypadku garażu będącego (pod kątem biurokracji) częścią budynku mieszkalnego, teraz płacimy ok. 11 zł podatku, a będziemy płacić w przyszłym roku ok. 12 zł. Ale za garaż z oddzielną księgą wieczystą zapłacimy już 108,5 zł, a od przyszłego roku aż 121,25 zł. Zmianę więc odczują najbardziej osoby, które mają garaże z oddzielną księgę wieczystą.

Najnowsze