Akcja PIT

i

Autor: Shutterstock

Odzyskaj nadpłacony za granicą podatek

2015-04-23 12:59

Jeśli pracowałeś legalnie zagranicą, powinieneś starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Możesz próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego zagranicą. Razem z firmą Euro-Tax podpowiadamy, jak krok po kroku odzyskać swoje pieniądze.

Zgromadź odpowiednie dokumenty

Do prawidłowego rozliczenia potrzebujesz dokumentów potwierdzających wysokość zaliczek pobranych na podatek. W większości krajów są to przede wszystkim tzw. rozliczenia okresowe z wynagrodzeniem wydawane cyklicznie przez pracodawcę odpowiednik polskiego PIT 11 (np. do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym potrzebne będzie tzw. Lohnsteuerbescheinigung w skrócie LSB bądź odcinki wypłaty otrzymywane od pracodawcy tzw. Abrechnungi).
Niezależnie od kraju, w którym pracowałeś, pracodawca ma obowiązek dostarczyć ci kartę podatkową po zakończeniu trwania umowy. Możesz jej zażądać nawet, gdy wróciłeś do Polski. Dokumenty powinny przyjść pocztą na adres, który wskazałeś pracodawcy.

Czytaj również: Nawet 35 tys. zł grzywny za spóźnienie z PIT-em

Co zrobić jak nie masz dokumentów?

Gdy nie posiadasz żadnych dokumentów, a masz pewność, że płaciłeś podatki, musisz podać jak najwięcej informacji dotyczących swojego zatrudnienia, tzn. dokładne dane pracodawcy i okres zatrudnienia. Możesz poprosić o pomoc specjalistyczną firmę, która skontaktuje się z twoim pracodawcą i spróbuje zdobyć odpowiednie dokumenty. Musisz jednak liczyć się z tym, że czas odzyskania nadpłaconego podatku może być dłuższy, a czasem niestety zadecydować o odrzuceniu wniosku.

Wypełnij odpowiednie wnioski

Powinieneś wypełnić wnioski, które dostępne są w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. Jeśli nie jesteś pewien, jakie formularze musisz wypełnić, albo ich w pełni nie rozumiesz, nie powinieneś ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nawet o kilka miesięcy, przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy, a w skrajnych wypadkach może skutkować naliczeniem kar np. za niedopłaty podatku.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jeżeli nie masz czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiesz jak to zrobić, zwróć się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy (np. Euro-Tax).Możesz zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając formularz kontaktowy, a konsultanci zadzwonią do ciebie i powiedzą co dalej robić (konsultacja i kalkulacja zwrotu bezpłatnie). Ważne, aby taka firma posiadała wymagane przez tamtejsze prawo podatkowe licencje do prowadzenia swojej działalności. Pracownicy firmy podatkowej zajmą się za ciebie wszystkimi niezbędnymi formalnościami, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od twojego pracodawcy i będą kontaktować się w twoim imieniu z  zagranicznymi urzędami skarbowymi.

Do kiedy masz czas?

Wnioski możesz składać przez cały rok. W większości krajów zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniesz procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymasz kwotę nadpłaconego podatku.

Sprawdź koniecznie: Zobacz, ile zarabia się w sądach! Dodatki, premie i brak ZUS-u

Jak długo czekasz na pieniądze?

Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest również od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania. Procedurę przyspieszy korzystanie z usług uprawnionych firm doradczych, które mogą korzystać ze specjalistycznych narzędzi udostępnianych im przez krajowe urzędy skarbowe.
- Polscy emigranci mogą w tym roku odzyskać 6,7 mld złotych od zagranicznych urzędów skarbowych, a średnia wartość zwróconego podatku to ok. 2,5 – 3,5 tys. zł w zależności od kraju emigracji – szacuje Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax. - Zdarzają się przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet  80 805 zł (rekordowy zwrot).

Średni zwrot podatku za 3 miesiące pracy wynosi:

Wielka Brytania -  ok. 2800 pln
Irlandia – ok. 3000 pln
Holandia – ok. 2100 pln
Niemcy – ok. 3300 pln
Belgia – ok. 3000 pln
Norwegia – ok. 2800 pln
Austria – ok. 4300 pln

Najnowsze