Luksusowe nieruchomości

i

Autor: materiały prasowe Cosmopolitan

Płaca minimalna zaszkodzi budowlance

2016-11-28 17:43

Od 1 stycznia 2017 r. zleceniobiorcy i osoby samozatrudnione będą miały zagwarantowaną płacę minimalną w kwocie 13 zł brutto za godzinę. Jednak nie wszyscy mają powody do radości. Już teraz firmy z branży budowlanej prognozują kolosalne straty.

Jak wskazuje w rozmowie z Gazetą Prawną prezes Budimexu, Dariusz Blocher, koszty firmy budowlanej wzrosną średnio o ok. 30 mln zł rocznie. Szef Budimexu szacuje, że w przypadku jego firmy ceny skoczą o 20 mln złotych. Co to oznacza dla pracownika?

Istnieje ryzyko, że coraz więcej zleceniodawców będzie chciało zatrudniać „na szaro". Już teraz szara strefa stanowi powszechnie znane zjawisko w branży budowlanej. Również przedstawiciele innych zawodów mogą spotkać się z propozycjami umowy na niekorzystnych warunkach.

Zobacz także: Prowadzenie rodzinnego biznesu będzie dużo prostsze. Nawet po śmierci właściciela

Wyższa stawka godzinowa ma zagwarantować godziwe zarobki pracownikom, którzy są zatrudnieni w oparciu o tzw. umowy śmieciowe oraz osobom samozatrudnionym. Na nowych przepisach skorzystają osoby pracujące na niższych stanowiskach, których nie chroni Kodeks pracy, m.in. sprzątaczki i ochroniarze. Niestety, istnieje również druga strona medalu. Przykładowo, przedstawiciele branży budowlanej narzekają na fakt, że wzrosną stawki podwykonawców, koszty materiałów i usług.

Oprac. na podst. biznes.gazetaprawna.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze