Wynajem

i

Autor: Gettyimages

Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych

2022-01-01 14:07

Polski Ład wprowadza poważne zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkalnych. Część przepisów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku, a w pełni nowe rozwiązania wejdą w życie w roku 2023. Polski Ład zakłada, że nie będzie można amortyzować lokali mieszkalnych, zarówno w działalności gospodarczej, jak i w najmie prywatnym.

Polski Ład i najem mieszkania

Według przepisów przejściowych podatnicy, którzy teraz rozliczają amortyzację od lokali mieszkalnych, będą mogli robić to jeszcze w 2022 r., ale pod warunkiem, że obecnie lokal jest wynajmowany i amortyzowany. Jednak osoby, które w przyszłym roku chciałyby wprowadzić do środków trwałych lokale mieszkalne, już nie będą mogły ich amortyzować. Oznacza to całkowity koniec amortyzacji lokali mieszkalnych od 2023 r. Wynajmujący mieszkania prywatnie według Polskiego Ładu będą rozliczać je tylko na zasadzie ryczałtu. Podatnicy nie będą mogli odliczać od nich kosztów uzyskania przychodu, np. remontów. 2022 r. będzie okresem przejściowym dla podatników rozliczających najem na zasadzie skali podatkowej w br.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

Nowe przepisy można zobrazować na przykładzie przedsiębiorcy, którego przedmiotem działalności gospodarczej jest najem 5 lokali mieszkalnych o wartości 5 mln zł. Okres amortyzacji wynosi 10 lat. Koszt, który ponosi przedsiębiorca poprzez odpisy amortyzacyjne, to 500 tys. zł. Od 2023 r. przedsiębiorca nie pomniejszy swoich przychodów o tę kwotę. W przypadku podatku liniowego wzrośnie obciążenie z tytułu podatku o ok. 95 tys. zł. Do tego należy doliczyć składkę zdrowotną, obowiązującą od przyszłego roku, która będzie liczona od dochodu. Przedsiębiorca straci więc blisko 120 tys. zł na podatkach, które będzie musiał dodatkowo zapłacić.

Sonda
Wolisz dom czy mieszkanie?
Najnowsze

Materiał reklamowy