Sąd, wyrok, wymiar sprawiedliwości, rozprawa

i

Autor: Rex Features

Pracownik pozwie firmę za darmo

2018-09-17 12:50

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa że opłaty sądowe powstrzymują wiele osób przed dochodzeniem swoich praw. Aby zachęcić Polaków do większej walki o swoje przed sądem, ministerstwo chce zrezygnować z opłat w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych.

Obecnie, co prawda za sam pozew również się nie płaci, ale gdy chcemy się odwołać od niekorzystnego wyroku musimy przeznaczyć na ten cel 30 złotych. Zbigniew Ziobro zamierza zlikwidować opłaty za odwołania i zażalenia - zarówno jeśli chodzi o sprawy dotyczące sporów z pracodawcami, jak i te dotyczące rent i emerytur.

Jest jednak haczyk. Zniesienie opłaty dotyczyłoby, tylko i wyłącznie, pozwów toczących się o kwotę nie wyższą niż 50 tys. złotych. Jeżeli będzie ona większa to opłaty pozostaną bez zmian. Wynoszą one obecnie 5 proc. wartości sporu, nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 tys. złotych.

Jak podkreśla Ziobro nie godne jest pobieranie opłat od ludzi, którym pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia za uczciwą pracę, a jedyną możliwością upomnienia się o swoje jest droga sądowa.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze