Przedsiębiorcy ze stanu wyjątkowego dostaną rekompensaty. Ale nie wszyscy

2021-11-17 10:00
Granica polsko-białoruska. Kryzys na przejściu granicznym w Kuźnicy
Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok

Jak poinformował w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, wprowadzona zostanie możliwość wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców których dotknął stan wyjątkowy. Skorzystać będą mogli jednak jedynie ci, którzy mają swoje biznesy na terenie objętym zakazem przebywania. Politycy zaznaczali, że napięta sytuacja na granicy ograniczyła, albo nawet i zredukowała do zera przychody wielu przedsiębiorców. Co więcej, część rekompensat na terenie województwa podlaskiego i lubuskiego już jest wypłacana.

Będą rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z kryzysem na granicy

Sejm zajmuje się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Odnosząc się do pytań dotyczących rekompensat zaznaczył, że rząd zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie nowych ograniczeń może doprowadzić do braku przychodów przedsiębiorców, którzy są pasie przygranicznym.

ZOBACZ Będzie nowy banknot i nowa moneta NBP: Obrona polskiej granicy wschodniej

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Rząd od początku popełniał błędy ws. granicy

"Dlatego wprowadzamy możliwość wypłaty im rekompensat. Te rekompensaty zaczęły dzisiaj być wypłacane fizycznie na konta przez wojewodę podlaskiego. Przypomnę, że ustawa mówiąca o rekompensatach weszła w życie 4 października. Dawała 14 dni wojewodzie na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie pieniędzy" - mówił Wąsik.

Pomoc dla przedsiębiorców zależna od Unii Europejskiej?

"Zdajemy sobie sprawę, że ta ustawa ma pewnie ograniczenia, bo mówimy o pomocy de minimis, czyli pomocy, której nie obejmuje zgoda Komisji Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach może to być za mało dlatego mam też obietnicę ministra finansów, że w ciągu dwóch tygodni doprowadzi do sytuacji, że doprowadzimy do zmian w ustawach, żeby Komisja Europejska mogła wyrazić zgodę na to, żeby ta pomoc dla przedsiębiorców była większa" - powiedział.

Sonda
Czy martwisz się o sytuację na granicy polsko-białoruskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze