Warzywa drożeją!

i

Autor: Wojciech Artyniew

Przez suszę drożeją owoce i warzywa!

2015-08-20 14:39

Wielotygodniowe braki w opadach deszczu w wielu regionach Polski, to dobra wiadomość dla urlopowiczów, ale tragiczna dla rolników i sadowników, którzy już liczą straty. Wiadomo, że gorsze tegoroczne plony przełożą się na wyższe ceny owoców i warzyw. Na giełdach hurtowych ceny są już wyższe o kilkadziesiąt procent niż w zeszłym roku.

Eksperci przekonują, że podwyżki są już widoczne i kolejnych nie można wykluczyć - czytamy w "Metrze". Ceny jabłek i gruszek na giełdzie hurtowej w podwarszawskich Broniszach wzrosły o 30 proc. w porównaniu do 2014 roku.

Czytaj także: Zamkną market w Kołobrzegu na wszystkie niedziele. Ludzie stracą pracę?

Nie inaczej jest z warzywami, które też kosztują więcej niż przed rokiem. Najmniej podrożała papryka za którą trzeba zapłacić o 9 proc. niż w poprzednim sezonie (1,5-3 zł) oraz kapusta (1 zł za kg) - podobną cenę osiągają ziemniaki. Cena pomidorów waha się pomiędzy 1,3 a 2,6 zł. Dwukrotnie podrożała marchew - aż 0,8-1,5 zł za kg.

Specjaliści prognozują, że skutki suszy najbardziej konsumenci odczują dopiero jesienią i zimą, ze względu na niższe plony, które przełożą się na ceny.

 

Źródło: "Metro"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze