Alkohol

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe

Kodeks pracy - zmiany 2022. Test na alkohol i narkotyki w pracy? Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Pracy. Nadchodzą ważne zmiany!

2022-06-06 11:00

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu Pracy dotyczącą pracy zdalnej, ale i kontroli trzeźwości pracowników. Wkrótce pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Kiedy wejdzie w życie nowelizacja i w jakich przypadkach będą przeprowadzane kontrole?

Zmiany w Kodeksie Pracy. Będą kontrole trzeźwości pracowników

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, pracodawca będzie mógł dokonać kontroli trzeźwości wśród pracowników. Będą one dotyczyć alkoholu, ale również narkotyków.

Testy na alkohol i narkotyki w pracy. Od kiedy zaczną obowiązywać?

Dotychczas pracodawcy nie mogli zweryfikować, czy pracownik będący w miejscu pracy jest pod wpływem alkoholu, bądź innych substancji odurzających, to się jednak zmieni wraz z wejściem w życie przyjętej nowelizacji. Robert Lisicki jest zdania, że takie rozwiązanie jest zbyt restrykcyjne. Z kolei ekspert Pracodawców RP Witold Polkowski uważa, że na pracownikach wykonujących obowiązki zdalnie, także będzie możliwość przeprowadzenia badania trzeźwości, w praktyce będzie to natomiast trudne do zrealizowania.

Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, kontrola będzie obejmować też substancji m.in. amfetaminy, marihuany czy benzodiazepiny, jednak i to może się okazać problematyczne dla pracodawcy.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Badanie trzeźwości pracownika - na czym będzie polegać?

Test trzeźwości pracownika to sprawdzanie za pomocą alkomatu, czy jest on pod wpływem alkoholu. W przypadku wykrycia alkoholu w organizmie pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy lub całkowicie odsunąć go od stanowiska. Zgodnie z art.17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, praca w stanie nietrzeźwości jest niezgodna z przepisami, przez co pracodawca może ukarać pracownika karą upomnienia, karą pieniężną lub rozwiązaniem umowy wynikającej z winy pracownika. Ta ostatnia jednak jest ostatecznością i zazwyczaj stosuje się ją w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Sonda
Czy uważasz, że testy pracowników są dobrym rozwiązaniem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze