Alkohol

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe

Kodeks pracy - zmiany 2022. Test na alkohol i narkotyki w pracy? Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Pracy. Nadchodzą ważne zmiany!

2022-06-06 11:00

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu Pracy dotyczącą pracy zdalnej, ale i kontroli trzeźwości pracowników. Wkrótce pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Kiedy wejdzie w życie nowelizacja i w jakich przypadkach będą przeprowadzane kontrole?

Zmiany w Kodeksie Pracy. Będą kontrole trzeźwości pracowników

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, pracodawca będzie mógł dokonać kontroli trzeźwości wśród pracowników. Będą one dotyczyć alkoholu, ale również narkotyków.

Testy na alkohol i narkotyki w pracy. Od kiedy zaczną obowiązywać?

Dotychczas pracodawcy nie mogli zweryfikować, czy pracownik będący w miejscu pracy jest pod wpływem alkoholu, bądź innych substancji odurzających, to się jednak zmieni wraz z wejściem w życie przyjętej nowelizacji. Robert Lisicki jest zdania, że takie rozwiązanie jest zbyt restrykcyjne. Z kolei ekspert Pracodawców RP Witold Polkowski uważa, że na pracownikach wykonujących obowiązki zdalnie, także będzie możliwość przeprowadzenia badania trzeźwości, w praktyce będzie to natomiast trudne do zrealizowania.

Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, kontrola będzie obejmować też substancji m.in. amfetaminy, marihuany czy benzodiazepiny, jednak i to może się okazać problematyczne dla pracodawcy.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Badanie trzeźwości pracownika - na czym będzie polegać?

Test trzeźwości pracownika to sprawdzanie za pomocą alkomatu, czy jest on pod wpływem alkoholu. W przypadku wykrycia alkoholu w organizmie pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy lub całkowicie odsunąć go od stanowiska. Zgodnie z art.17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, praca w stanie nietrzeźwości jest niezgodna z przepisami, przez co pracodawca może ukarać pracownika karą upomnienia, karą pieniężną lub rozwiązaniem umowy wynikającej z winy pracownika. Ta ostatnia jednak jest ostatecznością i zazwyczaj stosuje się ją w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Sonda
Czy uważasz, że testy pracowników są dobrym rozwiązaniem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze