Uczniowie

i

Autor: Bulls Uczniowie

Ubezpieczenie szkolne – jak je wybrać i na co uważać?

2018-09-23 14:00

W każdym roku szkolnym wypadkom ulega ok. 65 tys. dzieci, z czego większość uczęszcza do szkoły podstawowej – tak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przed Następstwami Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) uczniów zwykle chroni ubezpieczenie, jednak warto wiedzieć, że wykupienie go za pośrednictwem szkoły nie jest obowiązkowe. Na co zwrócić uwagę decydując się na taką polisę?

Ubezpieczenie NNW jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów ubezpieczeń osobowych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy specjalnie przygotowane dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zazwyczaj obowiązują one przez 12 miesięcy, jednak zdarza się, że dziecko objęte jest ubezpieczeniem jedynie przez kilka godzin, które spędza każdego dnia na terenie szkoły, a w czasie wakacji, ferii zimowych, świąt czy weekendów pozostaje bez ochrony.

Nie musisz kupować NNW w szkole!

Mało kto zdaje sobie sprawę, że rodzic nie ma obowiązku przystąpienia do grupowej umowy ubezpieczenia, proponowanej przez szkołę. Jedynym przypadkiem, w którym zapewnienie dziecku ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia jest wymagane prawnie, są wycieczki szkolne oraz imprezy zagraniczne.

– Dyrektorzy szkół i innych placówek nie mają prawa zobowiązywać rodziców do wykupienia ubezpieczenia dla ucznia poza okresem wycieczek. Również żądanie od rodziców podpisania jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką – mówi dr. Magdalena Szczepańska.

Dyrektor szkoły oraz nauczyciele będący opiekunami grupy (klasy) ponoszą odpowiedzialność za wszelkie wypadki, mające miejsce na terenie szkoły, niezależnie od tego czy uczeń jest objęty ubezpieczeniem.
Warto pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia w szkole lub całkowity brak ubezpieczenia NNW, nie są jedynymi możliwościami. Niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie ubezpieczenie NNW dla dzieci, które można wykupić nawet przez internet.

Jak wybrać ubezpieczenie szkolne?

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia, należy przede wszystkim dogłębnie zapoznać się z warunkami proponowanej polisy, zwłaszcza jeśli ubezpieczenie organizowane jest bez pośrednictwa szkoły i trzeba wybrać spośród licznych ofert.

– Wybierając ubezpieczenie o szerszym zakresie, mamy pewność pełniejszej ochrony, ponieważ obejmuje ono więcej rodzajów wypadków. Nawet jeśli zakres nie gra głównej roli, nie powinno się wybierać ubezpieczenia najtańszego, ponieważ może ono nie pokrywać wysokich kosztów poniesionych w związku z poważniejszymi wypadkami – tłumaczy eksperta Kapitalni.org.

Jeśli ubezpieczenie jest całodobowe, obejmuje ono wypadki, które mają miejsce nie tylko na terenie szkoły, ale także na trasie między szkołą a domem, wypadki występujące w czasie uprawiania sportów oraz te w czasie prywatnym, nawet w okresie wakacji. Niektóre ubezpieczenia obejmują także wypłatę świadczeń, za każdy udokumentowany dzień, w którym uczeń jest w pełni niezdolny do nauki z przyczyn zdrowotnych. Występowanie tych świadczeń zależy właśnie od warunków ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że świadczenia zawarte w warunkach ubezpieczenia NNW wypłacane są niezależnie od innych ubezpieczeń. Nawet jeśli dziecko posiada kilka polis NNW, na przykład jedną w szkole, a drugą wykupioną prywatnie przez rodziców, w przypadku wystąpienia wypadku objętego przez każdą z tych polis, ubezpieczenie zostanie wypłacone równolegle z każdej z nich.

Źródło: Kapitalni.org

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze