Unia Europejska

i

Autor: materiały prasowe

Unia wprowadziła cła odwetowe wobec USA

2018-06-23 7:08

Od piątku w Unii Europejskiej obowiązują unijne cła odwetowe wobec Stanów Zjednoczonych. Obostrzenia są reakcją Europy na działania Donalda Trumpa, który nałożył cła na stale i aluminium UE. Jak podaje Komisja Europejska cła odwetowe dotyczą produktów o łącznej wartości nawet 6,4 mld euro.

Amerykańskie cła na stal i aluminium obowiązują już od 1 czerwca. W odwecie Kolegium komisarzy unijnych zatwierdziło decyzję o nałożeniu dodatkowych restrykcji na produkty z USA. Lista rzeczy ze Stanów, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10 lub 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji. Są to zarówno produkty spożywcze (m.in. soki owocowe i wieprzowina), wyroby stalowe (łańcuchy, śruby, sztućce), łodzie motorowe, jachty, motocykle, bourbon (amerykańska whiskey) czy karty do gry.

- Nie chcieliśmy tego robić, ale jednostronna i nieuzasadniona decyzja USA o nałożeniu na UE ceł na stal i aluminium oznacza, że Unia nie ma innego wyboru. (...) Nasza reakcja jest wyważona, proporcjonalna i całkowicie zgodna z zasadami WTO. Nie trzeba dodawać, że jeśli Stany Zjednoczone zrezygnują ze swoich taryf, my również zrezygnujemy z naszych - powiedziała w środę unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze